Kiwano

Kiwano 

Semena kiwana

Kiwano se někdy trefně nazývá jako „africká rohatá okurka“. Jedná se o rychle rostoucí liánu blízce příbuznou vodnímu melounu, původně se vyskytující v Africe. Ve 20. století však byla domestikována na Novém Zélandě a dnes se pěstuje také v Austrálii, Chile nebo Kalifornii. Jedná se o rostlinu vyžadující hodně tepla i světla, daří se jí zejména v subtropických oblastech. V klimatických podmínkách České republiky je proto vhodnější ji pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku. Kiwano, jakožto liánovitou rostlinu, je potřeba vyvazovat na konstrukce nebo sítě. Jedná se o cizosprašnou rostlinu, proto je nutné ji pro vzájemné opylení pěstovat ve více kusech.

Plodem kiwana je asi 10 cm dlouhá okurka žluté až oranžové barvy. Na svém povrchu má nápadné hrbolky připomínající ostny. Uvnitř plodu se nachází lahodná zelená dužina, s konzistencí podobnou želé, a semínka, která nápadně připomínají semínka okurek. Pěstitelé by pro dosažení úspěchu měli zajistit, aby kiwano mělo dostatek vody a zároveň jej preventivně ochraňovat před plísňovými chorobami. Odměnou jim bude bohatá úroda – na jedné rostlině se může urodit až 300 g plodů.

Zobrazeno 1 - 1 z 1 produktu
  • 40 Kč s DPH Skladem
    Africký meloun zvaný jako Kiwano, je exotické ovoce s lahodnou, štavnatou a osvěžující chutí. Můžeme ho jíst buď čerstvý, podávat do ovocného salátu nebo do zmrzlinových pohárů. Jeho chuť připomíná okurku, banán nebo citron. Má spousty vitamínu C a neobsahuje žádné kalorie. Tento meloun je vevnitř nazelenalý s viditelnými semínky.
Zobrazeno 1 - 1 z 1 produktu

Menu