Tomel

Tomel 

Semena tomelu, semena kaki

Tomel, kaki nebo churma - za všemi těmito názvy se skrývá jeden jediný slaďoučký plod, který svým tvarem připomíná rajče. Kaki je plodem tomelu japonského, vzrostlého subtropického stromu s vysoce kvalitním dřevem podobným ebenu. Domovinou tohoto stromu jsou Korea a Čína, v současné době se však tomel komerčně pěstuje v prakticky celém subtropickém pásmu a je hojně rozšířený také ve Středozemí. Plody kaki se exportují do celého světa, ale aby náročnou cestu přežily bez úhony, jsou česány ještě v nezralém stavu. A takto nejsou vůbec chutné – mají naopak trpkou, až svíravou chuť. Proto musí dozrávat až na stole konečného spotřebitele.

Chcete-li si kaki vychutnat skutečně čerstvé, dozrálé na sluníčku, můžete si je vypěstovat sami doma. Tomel japonský totiž nemá příliš vysoké pěstební nároky, od jara do podzimu ho můžete mít venku na zahradě, během zimy mu vyhovuje teplota kolem 1 °C. Přežije však i zimu venku, je mrazuvzdorný až do teploty -18 °C. V teplejších oblastech České republiky se tak může pěstovat venku celoročně, ve vyšších polohách je vhodné chránit strom přikrývkou chvojí. Pozor na příliš mladé stromky, do tří let je nutné chránit je před mrazem celé. Samotné plody se konzumují plně vyzrálé, jsou velmi sladké, chutnají podobně jako meruňky s příměsí vanilky. Obsahují vysoké množství vitamínu C.

Zobrazeno 1 - 1 z 1 produktu
  • Tomel virginský - Diospyros virginiana - semena - 4 ks
    72 Kč s DPH Není skladem
    Tomel virginský je více známý pod názvem kaki. Tento strom, původem z Asie, se vyznačuje dekorativním vzhledem. Má lesklé zelené listy a z nenápadných květů vytváří sytě oranžové plody, které dorůstají do velikosti 5 cm. Ovoce je velmi lahodné a sladké, lehce připomíná chuť meruněk a vůní vanilku. Obsahují velké množství vitamínu C.
Zobrazeno 1 - 1 z 1 produktu

Menu