Ostružiník

Ostružiník 

Semena ostružiníku

Ostružiník je velmi dobře známý rod keřů z čeledi růžovité. Díky šlechtění a křížení se dělí na vysoký počet různých druhů, na základě zvolené taxonomie jich můžeme vymezit více než 1 000. Ostružiníky se dnes vyskytují takřka na celé planetě s výjimkou chladné Antarktidy. Je to dáno tím, že se jedná o nenáročné dřeviny, kterým se daří nejen na slunných stanovištích, ale také v polostínu nebo lesním podrostu. Navíc se velmi rychle rozrůstají. Při pěstování na zahradě je nutné jejich růst spíše brzdit, než přiživovat.

Plodem ostružiníku jsou velmi chutné ostružiny. V případě ostružiníku maliníku je pak plodem malina. Z botanického hlediska spočívá rozdíl v tom, že zatímco u ostružiny prakticky nelze plod oddělit od kuželovitého plodního lůžka, u maliny to jde velmi snadno. Ostružiny i maliny se pyšní vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B, karotenu, antioxidantů a celé řady minerálních látek, např. fosforu, draslíku, železa nebo hořčíku. Mimoto obsahují také ozdravné bioflavonoidy. Méně známé je to, že lze využít také listy ostružiníku – např. pro přípravu výborného a velmi zdravého čaje.

Zobrazeno 1 - 1 z 1 produktu
  • 47 Kč s DPH Není skladem
    Ostružiník Nutkajský nebo-li drobnokvětý je vzpřímený keř, který dorůstá výšky až 0,5-3 metrů. Má veliké chrupavčité listy a kvete v hroznech po 2-7 květech bílé až růžové barvy. Kvete v srpnu a v září, plody dozrávají od září do listopadu. Plody, které vyzrají na sluníčku jsou sladší než ty z polostínu!
Zobrazeno 1 - 1 z 1 produktu

Menu