Původní odrůdy zeleniny

Původní odrůdy zeleniny 

Původní odrůdy zeleniny je kategorie plná odrůd všemožných barev či tvarů. Zkuste si vypěstovat něco méně obvyklého, např. rajče černé či hnědé, chuť mají výbornou! Nabízíme šírokou nabídku semen původních odrůd rajčat, semen paprik, mrkve či lilku.

 • Lilek - baklažán
  Lilek - baklažán

  Baklažán lidově patližán nebo také patlažán, oficiálně lilek vejcoplodý.

  Věděli jste, že botanicky správně se jedná o ovoce, i když je pěstován jako zelenina, stejně jako je tomu u rajčete, papriky a jiných lilkovitých? Lilek pomáhá předcházet vzniku volných radikálů v těle a je zdrojem sodíku a kyseliny listové. Podporuje také činnost jater a snižuje obsah cholesterolu v krvi. Nabízíme Vám lilky s plody různých velikostí a netradičních barev.

  Dokážete-li rostlinám zajistit příhodné podmínky pro pěstování, doporučujeme Vám ho vyzkoušet, určitě Vás překvapí a v zahradě budou jeho plody i pěknou dekorací.

 • Meloun
  Meloun

  Dovedete si představit léto bez melounu? I když v překladu z řečtiny znamená slovo „zralé jablko“, jde o druh plodové zeleniny patřící do čeledi tykvovitých, většinou je však považován za ovoce a mezi ovocem ho nacházíme i v obchodech.

  Dělíme je na dvě hlavní skupiny, a to meloun vodní a meloun cukrový. Držíte dietu? Meloun je poměrně nízkokalorickou potravinou, která je navíc vydatným zdrojem kyseliny listové, jablečné a citronové. Přestože se jedná o teplomilné rostliny, lze je úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Zkuste to!

 • Mrkev
  Mrkev

  Není mrkev jako mrkev – kulatá, dlouhá, špičatá, krmná, od odrůd oranžové barvy přes odrůdy červené, bílé, žluté či fialové, pozdní nebo rané. Vybere si určitě každý. Je nepostradatelná v kuchyni, ať už syrová či tepelně upravená a dokonce u ní byly prokázány i léčivé účinky (zvyšuje celkovou odolnost organismu, je doporučována při zácpě, při onemocnění jater, ledvin i cév, známý je i její vliv na kvalitu zraku).

  Její pěstování není složité a navíc obsahuje látky, které zabraňují jejímu zaplevelení, takže se nemusí moc plít.

 • Okurky
  Okurky
  V této kategorii naleznete původní odrůdy okurek. Jedná se o netradiční tvary těchto plodin. Pěstují se stejně snadno jako běžné odrůdy, jen jsou krásné i na pohled!
 • Rajčata pestrobarevná
  Rajčata pestrobarevná

  Rajčata pestrobarevná

  Díky dlouholeté tradici šlechtění v Evropě, včetně České republiky, je dnes sortiment odrůd rajčat na trhu poměrně velký. Rajčata se liší tvarem, barvou i velikostí. Můžeme si vypěstovat rajče kulaté, oválné i ve tvaru hrušky, ve velikosti od několika milimetrů v případě divokých rajčat a cherry po více než deseticentimetrová rajčata masitá, v barvách tradiční červené, žluté a oranžové po bílá, růžová purpurová, zelená, černá či různě žíhaná.

  Zralé rajčatové plody jsou zdrojem zdraví prospěšných látek v naší výživě. Obsahují lykopen, který má silné antioxidační účinky; vlákninu, která upravuje trávení; významnou složku tvoří minerální látky (draslík, vápník, hořčík); dále obsahují také hodně železa, manganu, molybdenu a také bór. Mikroelementy, které jsou doporučovány jako podpůrný prostředek při nervových poruchách. Svými barvami budou oživením vaší kuchyně, třeba různých zeleninových salátů.

 • Rajčenka- Tomatillo
  Rajčenka- Tomatillo
  Rajčenka nebo- li Tomatillo se prodává u nás v supermarketech v oddělení ovoce a zelenina, ale můžete si ho vypěstovat i u Vás doma. Plody svým tvarem připomínají rajče, ale jsou mnohem tvrdší a mají pevnější slupku. Plody se konzumují i se slupkou. Chutí se dají přirovnat rajčatům smíchaným s jalbky. Rostlina rychle roste a dá se pěstovat
 • Ředkvička
  Ředkvička
  Vypěstujte si netradiční odrůdy ředkviček, které zpestří Váš balkón či zahradu.

Menu