Vánoční hvězda je tradiční rostlinou předvánočního období, víte jak se o ni správně postarat?

Vánoční hvězda je tradiční rostlinou předvánočního období, víte jak se o ni správně postarat?

Vánoční hvězda neboli poinsettia je tradiční rostlinou předvánočního období. Vyšlechtěno je několik barevných variací, které skvěle ladí k tmavě zelenému chvojí. Na trhu nejsou jen ty klasické s červenými listy, vybrat si můžete i růžovou, žlutou či třeba modrou, prostě takovou, která bude ladit s vaší vánoční výzdobou. Barevné listy jsou (zejména kvůli barvě) považovány často za okvětní lístky, ve skutečnosti jsou to ale pravé listy. Květy vánoční hvězdy jsou velmi droboučké a vyrůstají v malých žlutých uskupeních uprostřed každého listového trsu.

Při nákupu se zaměřte na to, jaké má rostlina podmínky při skladování a jak je o ni pečováno. Stojí v průvanu? V chodbě kde je velké chladno? Je přelitá nebo je naopak půda tvrdá jako kámen? Takové rostliny nekupujte, nevydržely by ani do Vánoc. Vánoční hvězda je choulostivá, nemá ráda chlad a průvan, rozhodně ji nestavte k oknu, kde profukuje a kudy větráte. Ideálně by se teplota v místnosti měla pohybovat okolo 22 °C, teplo z kamen a radiátorů jí však také škodí. Poinsettia potřebuje dostatek světla, pozor ale na přímé sluneční paprsky. Zálivka by měla být nejlépe pravidelná, odstátou vodou s pokojovou teplotou, použít lze i rozprašovač. Hlínu udržujeme pouze mírně vlhkou, rozhodně by rostlina neměla stát ve vodě, to jí nesvědčí.

Jestliže jí poskytnete vhodné podmínky, příští rok poslouží znova, přestože již třeba začala uvadat. Uvadající rostlinu seřízneme přibližně na deset centimetrů. Z řezu poteče bílé, latexové mléko, které zastavíte nad plamenem svíčky. Poinsettii omezte zálivku a umístěte ji na chladné, ale světlé místo, třeba na chodbu domu. Vhodná teplota pro přezimování je okolo 12°C. Na jaře ji můžete klidně přesadit do zahrady a dostatečně ji hnojit. Pozor dáme na to, aby jí nepřeschl kořenový bal.

Na podzim hvězdu nastěhujeme zpět do bytu a staráme se stejně, jak je popsáno výše. Aby poinsettia na Vánoce vykvetla a vybarvily se jí listy, musíme jí „prodloužit noc“, a to tak, že den bude mít dlouhý pouze osm až devět hodin. Přibližně měsíc před Vánoci, ale raději dříve, ji budeme schovávat do absolutní tmy - ráno ji odklopíte a po osmi hodinách zase zaklopíte například kornoutem z neprůhledného papíru nebo vhodnou krabicí. Nevhodné je i světlo pouličních lamp nebo světlo Měsíce, proto to zakrývání. Pokud by svítilo na rostlinu, příliš by se nevybarvila. Asi po třech až čtyřech týdnech vás překvapí překrásné zbarvení.

Napsáno dne: 2017-12-04 301
Štítek: Zahrada

Související články

Březen a duben je časem vhodným na ochranu rostlin

Pokud jste v teplých lednových dnech neošetřili broskvoně proti kadeřavosti, máte nyní poslední šanci.

Lednové zahradničení

V lednu již můžete začít s předpěstováním některých druhů zelenin a květin a předpěstovat si tak časnou sadbu,...

Když není konec ledna studený, únor to...

Necháme se překvapit, jestli tato pranostika vyjde, prozatím to vypadá, že letošní zima bude svými teplotami opět...

V zimě za oknem, v létě...

V domácnostech našich babiček takřka nechyběl, byl totiž uznávaným symbolem štěstí, lásky a věrnosti. U nás ho...

Doplňte zahradu o okrasné trávy, na pěstování jsou jednoduché

Aby zahrada vypadala dobře po celý rok, určitě na ně nezapomeňte, zejména jste-li teprve ve fázi budování zahrady.

Citronečník trojlistý lze, i...

Citrusy, jako typické subtropické rostliny naši zimu prostě nevydrží, až na jednu výjimku, kterou je citronečník...

V prosinci lze, za příznivého...

Opadavé stromy a keře shodily svůj šat, ale na pozadí stálezelených dřevin pro změnu vynikne struktura jejich větví.

Pěstujte a mlsejte čerstvé fíky, plodit budou i na terase

Čerstvý, slaďounký, šťavnatý fík - delikatesa, kterou ocení všichni, dokonce i ti, kteří sušené fíky nemají rádi.

Menu