1
×
Hledat v našem blogu

Jiřinky vysazujte na začátku května, na podzim svými sytými barvami květů ozdobí zahradu

Nádherné syté barvy různých kombinací, jednoduché i plnokvěté formy, připomínající míčky, z vyšlechtěných kultivarů si vybere každý, je jich totiž již cca 20 000 odrůd. Abyste vytvořili kouzelné podzimní zákoutí v zahradě je třeba jiřinky vysadit nyní. Budou pěkně doplňovat barevné listí opadavých stromů a keřů, plody různých barev, jako jsou šípky a hložinky či okrasné trávy. Tyto křehce vypadající rostliny pokvetou až do prvních mrazů.

Díky neuvěřitelné rozmanitosti mají jiřinky uplatnění opravdu široké. Nízké můžeme použít na obruby cestiček, záhonů i do přenosných truhlíků či korýtek, nejmenší dokonce i do skalek, vyšší vytvoří ozdobné pásy kolem trávníku, domu, plotu, a především působivé ostrůvky kdekoli – jako atraktivní solitéry vyniknou nejlépe v malé skupince nejvyšší jiřinky, které dorůstají přes 1,5 m.

Pár dní je nechte v teple narašit a koncem dubna nebo začátkem května je již můžeme začít vysazovat – přibližně 7-10 cm pod povrch země. V tomto období je také snadno namnožíte dělením hlíz. Ideální je pro ně slunečné stanoviště a vápnitá, úrodná půda. Budete-li je pěstovat v květináčích, úspěch bude záviset hlavně na vhodném výběru odrůdy a správném ošetřování. Pro takovéto pěstování se hodí především slaběji rostoucí odrůdy nízkého vzrůstu, tj. zejména jiřinky ze skupiny drobnokvětých, hlavně miňonky, dále mnohé nižší orkužokvěté, a pak i některé leknínky, také mnohé pompónky jsou vhodné.

Rostliny musí mít stálý dostatek vláhy a pravidelné přihnojování (asi jednou týdně až do října), potom rostliny bohatě kvetou až do zámrazu.

Pozor! - jejich hlízy zimu venku nepřežijí a na zimu je musíme uklízet, což je snad jediným jejich mínusem (rostliny pocházejí totiž ze Střední Ameriky, kde jsou zimy mnohem mírnější, než u nás).

Ze škůdců může rostliny napadnout háďátko kopretinové, slimáci, kořenohub zhoubný, sviluška, škvoři, třásněnky, klopušky, křísové, mšice, drátovci, ponravy a další. Bráníme se proti nim dostupnými doporučenými prostředky. Mohou také podléhat virovým, bakteriálním nebo houbovým chorobám (např. mozaika, bakteriální nádorovitost, verticiliové vadnutí).

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se