×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Růže není rostlinou na rok – jak na výsadbu, aby se královnám květin v zahradě dařilo? (2.)

Před výsadbou musíme pečlivě vybírat a rozmyslet se, kolik prostoru růžím můžeme poskytnout. Je totiž možné, že místo miniaturní růže dle Vaší představy, vyroste třímetrový keř nebo pětimetrová liána, která začne záhy překážet. Jak tedy na výsadbu, aby Vám růže dělali radost?

Záhonové růže

Řadíme sem:

  • růže velkokvěté (edel, VK)
  • čajohybridy (hybrid tea, ČH, TH)
  • velkokvěté floribundy (floribunda grandiflora, FGR, FG)
  • růže mnohokvěté (beet, MK)
  • floribundy (F, FL)
  • polyantahybridy (PH)
  • polyantky (P, PL, POL)

Sázíme je většinou ve větších počtech. Dorůstají výšky 50 cm, ale brzy mají i 150 cm. Na záhoně ty vysoké umístíme dozadu nebo na severní stranu, kde nestíní. S mnoha odrůdami bude záhon pestrý. Jednotlivé skupiny se liší velikostí květů, uspořádáním květenství a dalšími znaky. Neuděláme nikdy velkou chybu, když všechny záhonové růže zasadíme asi 50 cm od sebe. Záhony nedělejte příliš široké, abyste pohodlně dosáhli do středu - tedy jen dvě, maximálně tři řady.

Ideální čas na výsadbu nekontejnerovaných rostlin je podzim, a to až do zamrznutí půdy. Před výsadbou pozorně prohlédneme kořeny. Zahradními nůžkami je zastřihneme do zdravé části. Růže se před výsadbou vyplatí na pár hodin ponořit do vody. Jestliže sázíme kontejnerované růže a plavou, necháme je ve vodě tak dlouho, dokud neklesnou ke dnu. Růže vysazujeme o 5 cm hlouběji, než rostly ve školce, zlepšuje se tím výživa rostliny a odolnost k přísuškům i mrazům. Růže stromkové vysazujeme mírně šikmo k opoře (ve směru zimního ohýbání) a dobře je na více místech přivážeme. Půdu kolem vysazené rostliny přišlápneme a vždy dobře prolijeme. Když začne půda promrzat do hloubky, růže nakopčíme - zasypeme je hromádkou kompostu. Stromkové růže ohneme, místo očkování zahrneme do země a zajistíme proti vytažení.

Jestliže sazenice nestihneme vysadit, lepší je provizorně je zahrabat třeba do kompostu a čekat na oblevu, než je ponechat v teplém sklepě.

"
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se