Vlastní čerstvý salátek je nejlepší, jak ho pěstovat a sklízet až do zimy?

Vlastní čerstvý salátek je nejlepší, jak ho pěstovat a sklízet až do zimy?

Chutné, křehké listy, vypěstované bez chemických postřiků a nadbytku hnojiv, sklizené těsně před přípravou salátu Chuťové buňky budou nadšené a tělu salát dodá spoustu vitaminů.

Chcete-li sklízet mladé listy, salát vysejte poměrně hustě do řádků vzdálených od sebe 5-8 cm. Když rostliny vzejdou a trochu povyrostou, můžeme podle hustoty buď postupně otrhávat vnější listy (nové budou postupně dorůstat), nebo seříznou celou rostlinu (za příznivých podmínek může znovu obrůst). Budeme-li salát takto pěstovat, nehrozí ani u jarních odrůd vybíhání do květu. Při postupném dosévání, každé dva týdny, budeme mít navíc k dispozici stále dostatek čerstvých, křehoučkých listů na saláty.

Pro pěstování salátu v létě musíme vybrat vhodné letní odrůdy, ty které nemají tendenci vybíhat do květu. Při letním pěstování salát důkladně zaléváme, prospěje mu i částečné zastínění, vysadíme ho například v polostínu pod stromy, či vedle plůtku z pnoucích fazolíhrášku nebo okurek. Pro výsev hlávkových salátů je poslední vhodný termín srpen, je-li příznivý podzim, hlávky se ještě stihnou vytvořit. Salát však můžeme sklízet i dříve. Jsou vyšlechtěny i odrůdy určené přímo k řezu listů, například salát dubáček a další, které vytvářejí husté růžice listů, často zkadeřené či červeně zabarvené a tedy na záhoně i na talíři velmi ozdobné, navíc se dají pěstovat i v truhlíku za oknem.

Stejně jako salát lze pěstovat i asijskou listovou zeleninu. Vlnkovitě vykrajované listy mizuny jsou jemné chuti, velké zelené listy komatsuny mají hořčičnou příchuť, více pikantnější je i čínská hořčice Red Giant s červeně žilkovanými listy. Tyto odrůdy lze zamlada používat do salátů, starší listy jsou dobré dušené jako stejně špenát.

Nenáročná roketa setá je také adeptem na celoroční sklizeň listů, navíc je velmi chutná. Je výborná do salátů i těstovin, na obložené chleby, lze z ní podobně jako z bazalky vyrobit pesto. Mladé listy jsou nejlahodnější, když rostlina vykvétá, je jejich chuť již velmi ostrá. Stejně jako u salátu a asijské listové zeleniny si postupným výsevem zajistíme průběžnou sklizeň mladých lístků.

Pro sklizeň mladých listů lze pěstovat rovněž špenát. Listy stačí pak jen krátce podusit, nebo je lze využít i syrové do salátu.

Napsáno dne: 2019-01-04 Zelenina 380
Štítek: Zelenina

Související články

Jak na správnou výsadbu rajčat?

Sazenice jsou základem úspěchu

Křen pomůže nejen při nachlazení

Zimu bez křenu si naše prababičky nedovedly představit

Začněte s prvními výsevy zeleniny i květin

U lednových výsevů dávejte pozor na nedostatek světla

Microgreens – lístky mladé zeleniny jsou bohatým zdrojem živin

I když máte v bytě málo prostoru microgreens můžete pěstovat také

Je tady čas tykví

S přicházejícím podzimem je jen málokterá zelenina spjata více než tykve.

Zelené hnojení - prastarý způsob...

Rostlin vhodných pro zelené hnojení je poměrně mnoho.

Sklidili jste první zeleninu a záhony...

Jaké druhy zeleniny vysadit nebo zasít v červenci?

Menu