Začněte s prvními výsevy zeleniny i květin

Začněte s prvními výsevy zeleniny i květin

Jestliže se vám zdá, že v lednu je na předpěstování za oknem nebo pod zářivkou ještě brzy, vězte, že není, zejména pokud máte k dispozici skleník nebo pařeniště. Časně vypěstované sazeničky se vyplatí. Navíc některé rostliny jako např. papriky, peruánské mochyně či petúnie si dávají na čas, takže neotálejte, ani pokud je pěstujete venku – vykvetou a zaplodí dříve.

U lednových výsevů dávejte pozor na nedostatek světla, bez něj budou rostlinky vytáhlé a neduživé. V prvních dnech po výsevu ho nepotřebují, později však musí stát ideálně těsně u jižně či východně orientovaného, čistého okna bez záclony. Máte-li sazenic více, vyplatí se přisvítit zářivkou s denním spektrem. Substrát pro výsevy používejte jemný, lehký, bez nadbytku živin. V obchodech lze zakoupit již připravený nebo si substrát z listovky, prosátého kompostu a perlitu můžete připravit sami. Drobná semínka lehce zatlačíme do substrátu, větší trošku zeminou zasypeme. Vzcházející rostlinky rosíme jemně rozprašovačem, ideální je v teple odstátá měkká voda. Spolu se zálivkou je můžete jednou za týden přihnojit slabým roztokem hnojiva. Na zahradě s ohledem na zdraví půdy hnojíme raději organicky, při předpěstování v květináčích se uplatní i hnojiva minerální, některá jsou určena přímo k nastartování růstu. Pro lepší mikroklima výsevy přikryjeme perforovaným průsvitným poklopem nebo fólií. Vlhký, teplý vzduch vzcházející rostlinky ocení, ale je třeba i mírně větrat a dopřát jim čerstvý vzduch, aby je nenapadly houbové choroby.

Petúnie
Jsou vyšlechtěny do nepřeberné škály barev a vzorů květů, které bychom však v obchodech stěží, jako sadbu, v takovém objemu zakoupili. Při pěstování vlastní sadby ze semen si ale můžeme vybírat. Velmi droboučká semena petúnií jsou většinou prodávány ve formě peletek – jsou obaleny slupkou z kaolinu. Substrát musíme udržovat stále vlhký, aby semínka mohla vyklíčit. Semínka klíčí ideálně při teplotě 22 °C, po dvou týdnech teplotu snížíme na 16 - 18 °C.

Papriky 
Již nyní můžeme začít s předpěstováním především skleníkových odrůd. Papriky polní takto časně předpěstováváme jen v případě, že máme dostatek prostoru (ideálně ve skleníku) pro odrůstající sazenice. Paprikám svědčí teplota nad 25 °C (nejlépe klíčícím rostlinkám a sazeničkám svědčí teplo od kořínků). Po vzejití rostlin může teplota klesnout, ale měla by se i nadále pohybovat nad 20°C.

Mochyně peruánská
Sice méně známá, ale jedlá mochyně, která stojí určitě za vyzkoušení. Tato hustě olistěná, až 1 metr široká a vysoká, bohatě větvená rostlina nejen pěkně vypadá, ale dává i výtečné plody. Plody můžeme sklízet po celé léto až do podzimu. Pěstují se podobně, jako papriky - ke klíčení vyžadují teplotu nad 20 °C, ideálně 25 °C.

Napsáno dne: 2019-01-29 Zelenina 253

Související články

Trvalka pocházející z Alp, čemeřice

Sázíme ji do skalek, trvalkových záhonů i jako solitérní skupinu

Pěstování mečíků je...

Pro svůj vývoj mečíky potřebují světlo

Křen pomůže nejen při nachlazení

Zimu bez křenu si naše prababičky nedovedly představit

Zima je časem plánování, oživte...

Pokračujeme našim miniseriálem o nejčastěji pěstovaných okrasných travách.

Vlastní čerstvý salátek je...

Chutné, křehké listy, vypěstované bez chemických postřiků a nadbytku hnojiv

Microgreens – lístky mladé zeleniny jsou bohatým zdrojem živin

I když máte v bytě málo prostoru microgreens můžete pěstovat také

Růže není rostlinou na rok – jak na...

Sázíme je většinou ve větších počtech.

Růže není rostlinou na rok – jak na...

Růže je nekorunovanou královnou květin

Je tady čas tykví

S přicházejícím podzimem je jen málokterá zelenina spjata více než tykve.

Menu