Zima je časem plánování, oživte stávající trvalkové výsadby ozdobnými travami (3)

Zima je časem plánování, oživte stávající trvalkové výsadby ozdobnými travami (3)

Dnes dokončíme představení nejčastěji pěstovaných okrasných travOzdobné trávy v trvalkových záhonech dokážou divy, jejich elegantní vzhled je působivý, dodají jim strukturu, dynamičnost, krásné jsou téměř po celý rok. Výběr druhů a odrůd rozmanitých barev i tvarů je obrovský. Mohou vytvářet působivá pozadí jiným rostlinám, doplňovat seskupení dřevin, skalky i vřesoviště, na malých plochách velké solitérní druhy dokonce nahradí keře.

Hakonechloa (Hakonechloa macra)

Pochází z jihovýchodní části ostrova Honshu v Japonsku, kde roste ve vlhkých štěrbinách a spárách skal. Úzké, obloukovitě převisající, dlouhé listy vytváří úhledný, hustý, kopečkovitý trs, jehož průměr může v dospělosti dosáhnout až 60 cm. Listy se na podzim barví do bronzovočervena. Od srpna na rostlině vyrůstají nenápadné, rozvolněné klásky béžové až mahagonové barvy. Rostlina ocení chladnější polostín, i když různé zdroje uvádí slunnou i stinnou polohu, ve skutečnosti více záleží na kombinaci teploty, vlhkosti a oslunění. V našich podmínkách, vyhovuje této travině spíše stinná poloha, kde bude mít dostatek potřebné vláhy přes léto. Příliš stínu však může mít u některých panašovaných kultivarů za následek neúplné vybarvení kresby listů. Hakonechloa roste poměrně pomalu a trvá delší dobu, než se vyvinou bohaté trsy, zato je ale dlouhověká. Potřebuje vlhkou, avšak propustnou půdu – dostatek vláhy je kritický zejména v létě, naopak v zimě vlhkost nesnáší příliš dobře, proto je lepší ji nezakrývat (je plně mrazuvzdorná), aby neuhnila.

Bezkolenec modrý (Molinia caerulea)

Zdomácněl téměř po celé Evropě až po Kavkaz a zplanělý byl nalezen i v Severní Americe. V přírodě ho najdeme na mnoha rozličných stanovištích od bažin, přes pastviny či horské svahy po relativně suchá vřesoviště. Pro jeho adaptabilnosti a spolehlivosti ho lze výborně využít na různých místech v zahradě. Nejlépe však bude prospívat na otevřených, slunných plochách, výjimečně snese i krátkodobý polostín. Bezkolenec vytváří kompaktní trsy úzkých, na zimu odumírajících, zelených listů. Kotví ho hustý svazek houževnatých kořenů. Na podzim se listy barví do zlatých až oranžových odstínů. Na dlouhých, obloukovitě se sklánějících stoncích koncem léta vykvétají řídké klasy zelenobéžových kvítků s téměř černými tyčinkami.

Napsáno dne: 2019-02-11 225
Štítek: Zahrada

Související články

Vyrobte si vlastní hnojivo, zbavíte se spousty...

Nebude Vás nic stát, až na trochu práce...

Připravte se včas na jarní výsevy

Během dlouhých zimních večerů si promyslete, co všechno předpěstujete výsevem

Zima je časem plánování, oživte...

Ozdobné trávy v trvalkových záhonech dokážou divy

Prosincová zahrada – i nyní si práci na zahradě najdete

Přestože již podle kalendáře zima převzala vládu, venku to tak nevypadá.

Citrusy nejsou na pěstování...

Jste-li úplní začátečníci a chcete-li zkusit pěstování citrusů, je nejlepší začít s citroníky

Vánoce se kvapem blíží,...

Nevíte, čím byste udělali radost Vašim blízkým?

Nezapomeňte zazimovat jezírko, aby se všichni...

Tyto práce nepodceňujte, záhy byste mohli ohrozit život všech obyvatel v jezírku

Nepřehlédnutelný plevel, který se...

Díky jeho velkým listům ho nikde určitě nepřehlédnete.

Menu