Jak se starat o česnek v průběhu vegetace?

Jak se starat o česnek v průběhu vegetace?

Abychom na konci léta sklidili co nejlepší česnek na uskladnění, je potřeba v době vegetace trocha péče.

Kypříme a odplevelujeme půdu!

Na povrchu půdy od jara rozrušujeme půdní škraloup a pozemek udržujeme v bezplevelném stavu. Prostor mezi řádky se nejlépe udržuje bez plevelů pomocí plečky, odplevelování řádků provádíme potom ručně.

Zavlažujeme v období sucha!

Česnek má potřebu vody podobnou jako kořenová zelenina, např. jako je mrkev či petržel. Zavlažujeme jej až v období od poloviny května do začátku června nebo pokud je dlouhodobé sucho.

Pozor na houbomilky!

Jde o mouchu, která v předjaří nalétává na pozemek s česnekem, kde naklade vajíčka nejen ke vzešlému česneku, ale i k rostlinám dosud nevyrašeným. Larvy pak rostliny poškozují. Spolehlivou ochranou je přikrytí pozemku bílou netkanou textilií ještě před náletem této mouchy, nejlépe už v průběhu zimy. Lze použít i chemické přípravky.

Herbicidy nepoužívat!

Nikdo vám jejich používání nezakazuje, berte však v úvahu, že herbicidy výnosy česneku snižují.

Přihnojovat?

Na nedostatečný příjem dusíku poukazují žloutnoucí špičky nejstarších listů česneku. Pokud je půda chudá na dusík, porost přihnojíme ve třech dávkách ledkem vápenatým (15,5 % N) v množství 100 kg/ha (10 g/m2). Často se však stává, že v půdě je dusíku dost, jen jej není schopna rostlina přijímat. To např. způsobují velké výkyvy teplot, nedostatek nebo nadbytek vody, příliš nízké nebo vysoké teploty. V tomto případě pomůže přihnojení na list - je vhodný 5% roztok rozpuštěné granulované močoviny nebo i obyčejný Kristalon. Hnojení na list provádíme vždy večer, na světle totiž aplikovaný dusík uniká do vzduchu.

Hlávkování paličáků!

Česnek paličák vytváří květní stvol s květy - pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což se projeví na snížení výnosu a velikosti cibulí. Je tedy nutné paličáky hlávkovat (odstraňovat květenství). Vrcholy květního stvolu s pacibulkami odstraňujeme co nejdříve, jakmile se objeví mezi listy, nečekáme, až vyrostou a začnou se kroutit. Květenství se odlamují, odřezávají nebo odstřihávají, nikoliv vytahují i se stvoly, protože tím by rostlina ztratila oporu a začala by poléhat.

Napsáno dne: 2019-05-29 Cibuloviny 83
Štítek: Zahrada, Zelenina

Související články

Menu