Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusysněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Modřence

Kvetou časně na jaře. Hodí se do záhonů s jarními cibulovinami, na obruby, do skalek, jako podsadba keřů a stromů, můžeme je nechat zplanět v trávníku či přirychlovat v nádobách. Jeho latinské jméno ´Muscari´ vychází z řeckého označení pro pižmo, neboť některé druhy vydávají aroma podobné pižmu. Známe asi čtyřicet druhů modřenců, původně pochází z oblasti Středozemního moře, střední Asie a Kavkazu. Dosahují výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste více než jeden hrozen květů. Některé kultivary modřenců se svému jménu vzdálily a nesou hrozny čistě bílých (například ´Muscari botryoides Album´), nebo něžně růžových květů.

Modřenec arménský (Muscari armeniacum) vytváří bohaté hrozny modrých, bíle lemovaných kvítků; květenství se zužují směrem vzhůru, nakvétají postupně. Je vhodný i do skalek.

Modřenec Aucherův (Muscari aucheri) je až 20 cm vysoký a 10 cm široký, nese hustý klas modrých zvonkovitých květů. Vhodný je do záhonů, jako obruba cestiček, na skalky i do nádob.

Modřenec širolistý (Muscari latifolium) se štíhlými hrozny modrých, bíle lemovaných květů; dorůstá výšky až 15 cm a je 5 cm široký.

Modřence stačí vysadit a dál už jim nemusíte věnovat žádnou přehnanou péči. Dařit se jim bude v propustných sušších půdách, průměrně zásobených živinami. Během vegetace jim prospívá jen mírná vlhkost, přemokření jim nesvědčí. Stanoviště pro ně vybereme slunné, snesou však i mírný polostín. Množíme je dělením trsů, nejlépe v červnu nebo v červenci. Oddělené cibulky pak sázíme 10 – 15 cm hluboko. Modřence se rychle rozrůstají, je tedy dobré trsy vždy asi po třech letech rozdělit a rozsadit, aby nebyly příliš zahuštěné. Květy modřenců můžeme využít i k řezu do vázy, vydrží přibližně pět dní. Odolávají dobře mrazu.

Napsáno dne: 2019-09-05 Cibuloviny 162

Související články

Dlouhověká trvalka do zahrady bez nutnosti...

Pivoňky nejlépe vynikají samostatně nebo v malých jednodruhových skupinách.

Pozor na škůdce a nemoci cibulovin

Na rostlinách, cibuloviny nevyjímaje, se přiživuje bohatá škála hmyzu.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Dvouletky musíte vysít již nyní, aby...

Mnohé z nich rozkvétají časně zjara

Dvouletky musíte vysít již nyní, aby...

Nejznámějšími a nejčastěji pěstovanými jsou asi macešky

Aby papriky bohatě plodily…

Paprika má ráda dobře vyhnojené záhony

Sklízíte plody své práce a...

Mezi nejvděčnější rychle rostoucí kořenovou zeleninu patří bezesporu ředkvičky

Okurky jsou zdravé, co dělat pokud se Vám jejich pěstování nedaří?

Okurky jsou původně tropickými liánami, které milují vyšší teploty.

Není fazol jako fazol

Fazole mají vysoký obsah kvalitních bílkovin a vlákniny

Menu