Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusy, sněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar.

Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Tulipány

Podobně jako u krokusů lze kombinací různých kultivarů připravit kvetoucí nádheru od března do konce začátku léta. Kultivary tulipánů se liší výškou, tvarem květu i dobou kvetení. V září, nejpozději v říjnu, je nejvyšší čas na výsadbu cibulí. Na podzim totiž potřebují tulipány pořádně zakořenit, pak v růstovém klidu přečkat zimu a na jaře rychle pokračovat ve vývoji.

Vysazené cibule mohou zlikvidovat hlodavci, účinnou prevencí je ale vysazovat cibule do děrovaných košíků. Před výsadbou půdu zpracujeme na hloubku rýče. Tulipány rostou v každé zahradní zemině, ideální je však půda humózní, hlinitopísčitá. Před výsadbou záhony nikdy nehnojíme čerstvým hnojem, můžeme však půdu pohnojit dobře uleželým kompostem.

Nejvhodnější stanoviště je na plném slunci, jakékoliv zastínění způsobuje protahování lodyh a jejich poléhání. Velké cibule, které mají obvod nad 13 cm, vysazujeme do hloubky 15 - 20 cm od báze cibule, menší cibule vysazujeme přiměřeně mělčeji, asi 10 cm od sebe. Tulipány zaléváme jen za zvláště suchého počasí. Na zimu není nutná ochrana chvojím, protože tulipány přezimují zpravidla dobře.

Tulipány je možné dobře kombinovat s jinými rostlinami, třeba dvouletkami, které kvetou ve stejnou dobu (např. macešky plochu doplní o kontrastní modrou barvu). Cibule tulipánů v tomto případě ovšem vysadíme mnohem řidčeji, než při tulipánové monokultuře – asi 25 cm od sebe. Nejprve vysadíme cibule, poté vysazujeme silné sazenice macešek, pomněnek nebo sedmikrásek. Pěkně také vypadají vysazené tulipány na větší ploše, můžeme jim vyhradit celý záhon.

  • Rané jednoduché i plnokvěté tulipány - asi 30 cm vysoké, vykvétají nejdříve
  • Triumph tulipány a Darwinovy tulipány - zahradní tulipány obvyklého klasického tvaru 40 až 50 cm vysokém, kvetou počátkem května
  • Darwin hybridy - nejlépe se pěstují a také dobře množí, mají pevné lodyhy a dosahují výšky až 70 cm, plně otevřené jsou však jen za slunečního svitu
  • Tulipány liliokvěté - vykvétají nejpozději, s úzkými květními plátky, papouškovitých s bizarně zprohýbanými květy, třepenitých s jakoby rozstříhanými okraji květů a plnokvěté pozdní odrůdy.
Napsáno dne: 2019-09-11 Cibuloviny 298

Související články

Obecné rady pro začínající pěstitele

Rady pro úplné začátečníky s pěstováním rostlin. Na co si dávat pozor a čeho se spíše vyvarovat.

Nezapomeňte všas zasadit tulipány!

Záviděli jste Vašim sousedům jejich krásně rozkvetlé tulipány na jaře? Právě teď nastává správný čas na jejich výsadbu!

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu