Na podzim vysejte špenát pro časnou jarní sklizeň

Na podzim vysejte špenát pro časnou jarní sklizeň

Na pěstování není náročný, čerstvé lístky špenátu jsou výživné a plné vitamínů. Při správném výběru odrůdy můžeme mít sklizeň nejen na podzim, ale i na jaře, některé odrůdy se totiž hodí i k pěstování přes zimu.

Spinacia oleracea neboli špenát setý je poměrně rychle rostoucí, jednoletá rostlina, která vytváří přízemní růžici syté zelených listů. Původem je z jihozápadní Asie a do Evropy se rozšířil zhruba ve 14. století.

K dostání je špenát v mnoha odrůdách, které se od sebe liší dobou výsevu, sklizně, odolností vůči chorobám, zimě a vybíháním do květu:

Columbia - pro letní pěstování; rostliny nesou velmi bohatou úrodu; listy jsou vhodné k zamražení.

Winterriesen - nehybridní odrůda špenátu pro celoroční pěstování; má tmavé, středně velké polovzpřímené listy určené pro zpracování v čerstvém stavu a k mražení; dobře přezimuje a je vhodný i k mechanizované sklizni; na jaře vyséváme pro sklizeň v červnu, v září vyséváme pro jarní sklizeň následujícího roku.

Harp F1 - odrůda s velmi rychlým růstem a výbornou odolností k vysokým teplotám; je vhodná ke sklizni mladých listů a lze ji pěstovat během celé vegetační sezóny; vysoká odolnost k vybíhání; odrůda je odolná proti plísni špenátové.

Monores – raná odrůda, pro jarní a podzimní sklizeň; odolná proti namrzání; má rychlý počáteční růst, rostlina je mohutnější, má oválné a mírně zvlněné listy.

Matador – listy jsou středně velké, rozkladité s tupou špičkou; určena pro podzimní i jarní výsev, spolehlivě přezimuje; lze pěstovat i přes zimu.

Clarinet F1 – pozdní hybridní odrůda, má středně velké, mírně bublinaté listy; vysoce výnosná a velmi odolná k vybíhání do květu; pro letní i podzimní pěstování.

Previa F1 – velmi výnosná, hybridní odrůda. Je odolná proti plísni špenátové; má mohutné, tmavě zelené listy.

Butterflay – odolná odrůda, odolná vůči padlí; má rychlý růst a pozdní vybíhání do květu; lze pěstovat na jaře i na podzim.

Victoria – je určena k výsevu od jara až do podzimu, lze ji tak sklízet nepřetržitě; má tmavozelené až lehce namodralé listy s bublinkami; je odolná vůči chorobám.

Misano F1 – hybridní odrůda, hodí se jak pro jarní výsev, tak i pro podzimní přezimování.

Emilia - nejvhodnější pro pěstování jsou hlinitopísčité, dostatečně vododržné půdy s pH 6 - 7,5; nesnáší suché a kyselé půdy a větrné polohy; jarní kulturu z březnových výsevů sklízíme 5 - 6 týdnů po výsevu; jako následnou plodinu ze srpnových výsevů sklízíme v září až v říjnu; pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme v září.

Napsáno dne: 2019-10-24 Zelenina 167
Štítek: Zelenina

Související články

Aby papriky bohatě plodily…

Paprika má ráda dobře vyhnojené záhony

Sklízíte plody své práce a...

Mezi nejvděčnější rychle rostoucí kořenovou zeleninu patří bezesporu ředkvičky

Okurky jsou zdravé, co dělat pokud se Vám jejich pěstování nedaří?

Okurky jsou původně tropickými liánami, které milují vyšší teploty.

Jak na správnou výsadbu rajčat?

Sazenice jsou základem úspěchu

Křen pomůže nejen při nachlazení

Zimu bez křenu si naše prababičky nedovedly představit

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu