Znáte ji jako koření, ale dá se pěstovat i jako krásná pokojovka - kurkuma

Znáte ji jako koření, ale dá se pěstovat i jako krásná pokojovka - kurkuma

Krása jejích květů zaujme svým nevšedním vzhledem a celkovým půvabem. V květinářství je vídáme celoročně, tedy i v zimě, kdy je kvetoucích rostlin poskrovnu. Kurkumu si můžete pěstovat po celý rok doma, v letních měsících ji můžeme pěstovat i na záhoně, ale na zimu musíme její hlízy vyndat.

Celý název zní Curcuma longa neboli kurkumovník dlouhý. Z tohoto druhu je získáváno oblíbené koření (kari). Původním domovem této rostliny je oblast jihovýchodní Asie. Využití má mnohé - pěstuje se jako léčivá rostlina k získávání koření, pro velmi zajímavý květ a také ji lze využít jako účinný rostlinný pesticid.

Kurkuma, je vytrvalou rostlinou z čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae) a dorůstá do výšky 40 až 90 cm. Ze zduřelých článkovitých oddenků vyrůstají kořeny a listy. Listy jsou nejprve svinuté, až později se otevírají a vyrůstá mezi nimi přímý silný stvol nesoucí hustý klas květů. Pro dekorativní účely se pěstuje nejčastěji Curcuma alismatifolia pocházející z Thajska. Je také pro pěstování nejsnadnější. Květy v bílé a růžovofialové barvě připomíná tulipány (odtud pochází její lidové označení thajský tulipán).

Kurkumě byste měli dopřát co nejteplejší stanoviště a vysokou vzdušnou vlhkost. Květináč, v němž ji pěstujete, postavíte do misky s kamínky, nebo keramzitem (Liapor) a zalijete vodou, která se bude průběžně kolem květiny odpařovat. Při výsadbě hlízy nezapomeneme dát do květináče drenážní vrstvu, aby neuhnívala. Substrát by měl být písčitohlinitý, lehký. Květináč postavíme na okno směřující na východ nebo na jih, aby měla rostlina dostatek světla.

Kurkumě prospívá letnění – zejména je-li léto horké a vlhké. Pro rostliny však volíme venku přistíněné stanoviště anebo rostlinu umístíme do skleníku. Jednou za čtrnáct dní ji přihnojujeme a nezapomeneme na pravidelnou zálivku a rosení. Jakmile klesnout teploty pod 15 °C rostlinám letní pobyt venku ukončíme. Listy začnou touto dobou uvadat a rostlina začíná zatahovat. Pro přezimování jsou ideální bezmrazé místnosti s teplotou okolo 7 °C, kde holé hlízy přezimující mimo zeminu nezavlažujeme. Ponecháte-li rostlinu přes zimu v půdě, je nutné zálivku silně omezit. Na přelomu března a dubna hlízy opětovně vysadíme do substrátu, zalijeme a umístíme do teplejších prostor.

Květy kurkumy se hodí k řezu, nejen do exoticky laděných kytic. Ve váze mohou být zcela samostatně, třeba tak, jako bývají kaly nebo anturie, jejich krása tak nejlépe vynikne.

Napsáno dne: 2020-01-03 Cibuloviny 1609

Související články

Dlouhověká trvalka do zahrady bez nutnosti...

Pivoňky nejlépe vynikají samostatně nebo v malých jednodruhových skupinách.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Dvouletky musíte vysít již nyní, aby...

Mnohé z nich rozkvétají časně zjara

Dvouletky musíte vysít již nyní, aby...

Nejznámějšími a nejčastěji pěstovanými jsou asi macešky

Trvalka pocházející z Alp, čemeřice

Sázíme ji do skalek, trvalkových záhonů i jako solitérní skupinu

Pěstování mečíků je...

Pro svůj vývoj mečíky potřebují světlo

Začněte s prvními výsevy zeleniny i květin

U lednových výsevů dávejte pozor na nedostatek světla

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu