A jaké okurky budete letos pěstovat vy?

A jaké okurky budete letos pěstovat vy?

Okurky jsou zdravé a navíc z 90 % tvořeny vodou, takže jsou nízkokalorické a můžeme je konzumovat i při redukčních dietách. Mají vysoký obsah vitamínů, ze 100 g okurky získá naše tělo například 8 mg vitamínu C. Obsahují také množství minerálních látek, zejména draslíku, který dokáže zcela přirozeným způsobem odvodňovat organismus, což je důležité pro lidi s vysokým krevním tlakem, trpící dnou či záněty močového ústrojí, jsou močopudné a pomáhají s odvodňováním organismu. Dobře působí i na krevní oběh.

Představíme Vám několik odrůd hustoostných i jemnoostných „nakládaček“, z kterých si určitě tu svoji vyberete.

Sonada F1
Partenokarpická nakládačka typu multifruit má štíhlé a vyrovnané plody. Vyniká raností, vysoký výnos. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem, včetně vysoké tolerance k plísni okurkové.

Harriet F1
Velmi raná, výkonná. Hybridní, partenokarpická odrůda typu multifruit s tupými, geneticky nehořkými plody s bílými ostny. Opravdu velmi vysoká odolnost k plísni okurkové, což umožňuje výrazně prodloužit její sklizeň.

Diamant F1
Vysoce výnosná a odolná odrůda. Lze pěstovat jak ve venkovních záhonech, tak i ve skleníku či fóliovníku. Plody středně velké, tmavě zelené barvy, bez jadérek.

Partner F1
Poloraná hybridní odrůda, která je vhodná pro polní pěstování. Plodí středně zelené okurky, které mají jemně bradavičnatý povrch. Odrůda odolná vůči plísni okurkové, virové mozaice a padlí.

Excelsior F1
Výborná odrůda s vysokou výnosností.  Plody tmavě zelené, pravidelné. Vhodná k pěstování i v truhlíku na balkóně, ve venkovním záhoně či ve skleníku. Vysoce odolná vůči nemocem. 

Othello F1
Raná až poloraná hybridní odrůda. Vhodná k pěstování ve skleníku či ve venkovním záhoně. Středního vzrůstu, odolná vůči plísni okurkové, padlí a virové mozaice. Plody tmavě zelené, středně dlouhé s kvalitní dužinou. Je to velice výnosná odrůda.

Charlotte F1
Velmi raná odrůda s převážně samičím kvetením. Plody štíhlé, tvarově vyrovnané, s jemnou a hustou bradavičnatostí, geneticky nehořké. Odolnost k deformacím a vysoká tolerance k plísni okurkové.

Gracie F1
Hybridní, partenokarpická, geneticky nehořká, raná okurka pro polní pěstování a pěstování ve fóliovnících, velmi vhodná i pro vertiko pěstování. Plody středně dlouhé až dlouhé, štíhlé, tupě zakončené. Barva okurek tmavozelená s bílými hrubými ostny. Rostlina středně vzrůstná, kvete čistě samičími květy. Vyniká vysokou tolerancí k plísni okurkové a je poměrně odolná k teplotním výkyvům.

Dafne F1
Velmi raná partenokarpická odrůda vhodná pro polní pěstování i fóliovníky. Má bílý hrubý osten, geneticky nehořký a vyrovnaný tupý plod. Velmi vysoká tolerance k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium). Okurky jsou ideální pro nakládání do sladkokyselých nálevů i na výrobu kvašáků.

Anya F1
Partenokarpická odrůda s hrubou bradavičnatostí. Velmi výnosná, typu multifruit, vhodná pro intenzivní způsob pěstování. Vhodná i pro vertikopěstování. Velmi vysoká tolerance k plísni okurkové, je rezistentní k CMV (virová mozaika okurek) a k černi okurkové (Cladosporium). Plody rostou již za prvním listem, jsou atraktivní a vyrovnané, středně zelené, geneticky nehořké.

Zuzana F1
Hybridní poloraná odrůda okurek nakládaček, dorůstá střední výšky. Vhodná pro polní pěstování či pěstování ve skleníku. Plody menší, válcovité, s typickou bradavičnatou slupkou. Odrůda výnosná, odolná vůči plísni okurkové a padlí.

Co jsou partenokarpické odrůdy a odrůdy typu mutifruit?
Odrůdy partenokarpické nepotřebují ke zdárnému vývoji plodů opylení, proto jsou vhodné pro pěstování i při nedostatku opylovačů ve fóliových krytech a sklenících. Odrůdy typu multifruit nasadí za každým listem 3 - 5 samičích květů; záleží pak jen na vhodných podmínkách, především zajištění dostatku vláhy a výživy, aby nám všechny mladé plody dorostly do sklizňové velikosti.

Napsáno dne: 2020-05-02 Zelenina 648

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu