1
×
Hledat v našem blogu

Řebříček - popis, pěstování, využití

Vytrvalá bylina vysoká 10 cm až 80 cm z čeledi hvězdnicovitých. Rostlina byla pojmenována po bájném hrdinovi Achillovi. Pomocí řebříčku údajně ošetřoval krvavé rány utržené v trojské válce. České jméno údajně vzniklo podle tvaru lístků, připomínajících starý žebřík pouze s jedním středovým ráhnem. Jinak se také lidově nazývá husí jazýček, zaječí chléb, Achillova bylina, žebřík či myší ocásek. Je rozšířen po celé Evropě a Asii, zavlečen i do Austrálie, Severní Ameriky a na Nový Zéland.

Rostlina kvete od června do podzimu, květenstvím je chocholík o velikosti 4–10 cm v průměru, složený z drobných úborů. Plody jsou nažky stříbrošedé barvy. Řebříček není náročný na půdní podmínky, přednost však dává sušší písčité nebo kamenité půdě. Roste na mezích, loukách, polích, rumištích, u cest, na okrajích lesů od nížin po horské oblasti.

Sbíráme kvetoucí nať nebo květní úbory před rozkvětemBylina obsahuje hlavně silici s azulénem (obsah kolísá v závislosti na počasí, stanovišti atd.), hořčiny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a další. Lidové léčitelství ho používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení, působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení, kladně působí i na krevní oběh a potlačuje křečovité bolesti během menstruace. Zvyšuje krevní srážlivost, užívá se často při různých krvácivých stavech, např. při krvácení z plic, ledvin, při nadměrné menstruaci a různých druhotných anémiích.

Většinou se užívá ve formě nálevu, nebo jako přísada do koupelí. Zevně ho přidáváme jako přísadu do koupelí při hnisavých ranách, kožních vyrážkách, při hemoroidech, také jako kloktadlo při zánětech dásní a k omývání rozpraskaných rukou (do koupelí se dává dvojnásobné množství natě na stejné množství vody). Pozor! při vyšších dávkách nebo dlouhodobém užívání se mohou objevit vyrážky, závratě, bolesti hlavy a pocit omámení.

Nepoužívejte ho zároveň s antikoagulačními léky, vyhněte se jeho kombinaci s barbituráty a antacidy. Nemá se užívati během těhotenství – může způsobit potrat a v období kojení. Je hojně využíván při výrobě likérů, a to jako přísada v absintu a vermutu. Sladký i hořký likér se vyrábí i ze samotného řebříčku.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se