Drobné cibuloviny vítají jaro

Drobné cibuloviny vítají jaro

Mezi nejoblíbenější drobné druhy patří řebčík kostkovaný, snědky, modřence, bledule, sněženky, krokusy, ladoňky, ladoničky, talovíny, ixie, sasanky aj. Před výsadbou je vhodné vždy cibulky namořit. Použít lze např. Lignohumát, využívá se především jako hnojivo, ale namočení cibulek či hlíz před sázením do tohoto přípravku zvyšuje schopnost rychlého zakořenění, příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav rostlin i schopnost přirozeně se bránit proti stresovým faktorům, jako je např. přeslunění, stín, pozdní mrazíky, přísušek aj. Je to jednoduché - mořicí kapalinu připravíte z 1 l vody a 10 ml Lignohumátu. Cibulky v roztoku ponecháme 2–4 hodiny. Cibulky necháme před výsadbou oschnout.

Pouze na podzim po výsadbě potřebují zasazené cibuloviny dostatek vláhy, aby mohly do zimy dobře zakořenit, a pak až na jaře v době intenzivního růstu. Půda, do které budete cibulky sázet, musí být dostatečně propustná a dobře zásobená živinami. Obecně je možné říci, že čím má určitý druh větší a silnější vzrůst, mohutnější olistění a květenství, tím vyžaduje půdu bohatší na živiny. Pro většinu druhů by měla být půdní reakce neutrální. Hloubka výsadby se odvozuje od velikosti cibule, měla by být zhruba 2 až 2,5x větší, než je průměr cibulky.

Nejdříve vysazujeme druhy, které nemají ochrannou vrchní slupku (ty při delším skladování rychleji vysychají - pokud je skladujete déle, je nutné uložit je v navlhčených pilinách nebo v rašelině). Do první poloviny října sázíme např. sněženky, bledule, řebčíky a kandíky. Krokusy, ladoňky, ladoničky a sasanky vysazujeme během října až začátkem listopadu, nejpozději se vysazují modřence a ixie. Do nádob vysazujte cibulky do určité hloubky podle jejich velikosti. Na dno nádoby nasypte nejprve drenážní vrstvu (keramzit či jemný štěrk). Osázené nádoby necháme přes zimu v chladné místnosti.

Z krokusů můžete vyzkoušet citronově žlutý kultivar ´Dorothy´, ´Cream Beauty´, jež má krémovou barvu a žlutý jícen, nebo např. světle fialový ´Queen of Blue´. Velmi časně kvetou kosatečky, z nichž stojí za vyzkoušení např. světle modrá ´Katherine´. Jestliže se v zahradě vyskytují myši, hryzci nebo hraboši, vyplatí se cibulky chránit dostatečně hustým pletivem, kterým je dokonale obestřeme při sázení, nebo je vysazujeme v perforovaných drátěných či plastových košících, které je možné zakoupit. Výtečným pomocníkem při sázení cibulovin, zvláště pak do trávníku, je sazeč, kterým snadno vyrýpneme sloupec zeminy.

Napsáno dne: 2020-10-15 Cibuloviny 27

Související články

Pozor na škůdce a nemoci cibulovin

Na rostlinách, cibuloviny nevyjímaje, se přiživuje bohatá škála hmyzu.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Narcisy jsou na pěstování...

Ozdobte Vaši zahradu vykvetlými narcisy

Zkuste pěstovat okrasné česneky, svým...

Vypěstujte si vlastní okrasné česneky, více o některých druzích si můžete přečíst zde

Lilie lze pěstovat i ze semen

Většina pěstitelů množí lilie dělením cibulí a dceřiných cibulek. Lilie se však dají vypěstovat i ze semen, což má...

Tulipány - pěstování a jejich historie

Pěstování tulipánů v září, správný výběr cibulek

Cibulky tulipánů

Vše, co Vás zajímá o tulipánech si můžete přečíst zde

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu