Pokojová azalka miluje chlad, v teple brzy odejde

Pokojová azalka miluje chlad, v teple brzy odejde

Nakvetlé pestrobarevné keříky azalek nemusí být jen sezónní záležitostí. Jak se o ně správně starat, aby dlouho kvetly a prospívaly? Rhododendron simsii, azalka, je původem z Číny a Tchajwanu. Zimu by na zahradě, na rozdíl od otužilejších venkovních druhů však nepřežila. Celoroční pobyt ve vytopeném pokoji jí také ale nesvědčí. Vysoké teploty a suchý vzduch v moderních přetopených bytech patří mezi nejčastější úskalí při jejím pěstování.

V nárocích na pěstování se totiž tato chladnomilná kráska podobá bramboříku. Jestliže azalka, kterou jsme si koupili, teprve nakvétá, postavíme ji na světlé místo, kde se teplota pohybuje mezi 7 až 16 °C. Pokud již plně kvete, můžete ji umístit i do teplejšího pokoje, ideálně však do max. 18 °C.

Dobu květu azalce zkrátíte, pokud ji postavíte přímo nad topení, to azalku vyčerpá, takže na jaře připomíná olysalé křoví. Musíte jí najít místo v chladnější místnosti - ložnici, na světlé chodbě, nouzovým řešením může být umístění mezi okny, pokud je zde vhodná teplota (nezapomeňte ale pravidelně vyměňovat vzduch).

Rostlina nemá ráda přímé slunce, ale krátké osvícení zimními paprsky jí neublíží. Budeme-li uvadlé květy odstraňovat, podpoříme nasazení dalších a dalších. Po odkvětu výhony mírně zaštípneme, aby se azalka větvila a košatěla. Košatá, kvetoucí azalka potřebuje dostatečnou zálivku, substrát by měl být stále mírně vlhký, ale nikoli přemokřený. Azalku lze denně zalévat troškou vody, nebo květináč můžeme postavit na pár minut do kýble s vodou a nechat okapat – u azalek v chladnu jednou či dvakrát týdně, u rostlin pěstovaných ve větším teple obden.

Také jí velmi prospívá vyšší vzdušná vlhkost. Nikdy ji nerosíme na květy. Zásadní je i kvalita vody, azalka nesnáší vápník a tvrdá voda ji může postupně zničit, ideální je voda dešťová. Hnojíme hnojivem bez obsahu vápníku, mělo být ale bohaté na draslík a železo. Azalku hnojíme jen od jara do podzimu. Azalka, jako jedna z mála pokojovek, miluje kyselý substrát.

Pokud se kořeny v nádobě příliš netísní, hned na jaře ji přesazovat nemusíme, stačí ji přesadit jednou za dva až tři roky. Nekoření příliš hluboko, můžeme proto zvolit širší a mělčí nádobu. V létě azalce prospívá letnění, ovšem pod ochranou koruny stromů, v polostínu, ideálně blízko jezírka, kde jí bude svědčit vlhký vzduch.

Napsáno dne: 2021-01-21 Exotické rostliny 736

Související články

Čekanka osvěží jídelníček po celý rok

Jak na její pěstování od semínka a snadné rychlení čekankových puků

Microgreens během zimy hravě nahradí zeleninu

Nálož vitamínů - vypěstujte si microgreens a nechte vaši zeleninu klíčit ze semínek.

Zimní období je na krásu živých květů skoupé

Pár nenáročných pokojovek kvetoucích v zimě se však najde

Symbolem Vánoc nemusí být jen vánoční hvězda

V zahraničí to je i čemeřice, cesmína, břečťan či železnec

Vyhledávání v našich článcích

Kategorie našich článků

Menu