×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Bylinky a jejich využití

Některé bylinky lze touto dobou již přímo vysévat na záhonky, jiné si můžete předpěstovat doma v květináči a přesadit až později. Tento článek je však o jejich využití – nejoblíbenějších možnostech, jak si lze z různých bylinek připravit účinný prostředek na případné zdravotní obtíže.

Čaje
Jejich příprava patří určitě mezi nejstarší způsoby úpravy léčivých bylin a je také jednou z nejjednodušších. Podle toho, z jaké části rostliny se čaj připravuje, se řídí jejich příprava. Při většině onemocnění se doporučuje pít malými doušky 2-3 šálky čaje denně. Čaj má být teplý, ale nemá se nikdy ohřívat v mikrovlnné troubě. K oslazení by se neměl používat rafinovaný, průmyslově vyráběný cukr, ale vždy pouze med nebo surový cukr.

Nálev
Příprava především z listů, květů a výhonků léčivých bylinek, a to tak, že se čerstvá nebo sušená zalije vroucí vodou (obvykle asi 2 polévkové lžíce bylinky na 300 ml vody) a nechá se 5-10 minut vyluhovat a pak se slije. Nálev se buď pije, nebo se s ním při vnějším použití navlhčí obklad, který se přiloží na postižené místo.

Odvar
Příprava většinou z oddenků nebo kořenů. K výluhu účinných látek je zapotřebí většího úsilí. Bylinku, kterou nadrtíme, vyluhujeme v nádobě s vodou asi 20 minut za slabého varu, pak ji necháme ještě asi 5 minut v odstavené nádobě a teprve potom slijeme.

Výluh za studena
Užívá se tehdy, kdy léčivé bylinky obsahují látky, které by se mohly teplem zničit. Při jeho přípravě se přelijí 2 polévkové lžíce bylinky 300 ml studené vody a nechají se vyluhovat přes noc, poté se výluh slije a používá se stejným způsobem jako nálev nebo odvar.

Ústní voda
K uzdravení narušené ústní sliznice přispívají přípravky ke kloktání a vyplachování ústní dutiny a krku. Mívají většinou adstringentní (stahující) účinky. Jako ústní vody můžeme proto použít odvary nebo výluhy některých léčivých bylinek s těmito účinky. Bylinky louhujeme 15-20 minut, poté výluh zchladíme a 100 až 150 ml použijeme ke kloktání nebo výplachu.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se