×

Nezapomeňte včas zasadit nejen tulipány!

Ne nadarmo jsou tulipány nepsanými králi mezi jarními květinami. Tulipány jsou vytrvalé cibulovité rostliny z čeledi liliovitých (Liliaceae). Existuje jich nepřeberné množství druhů a variet a každým rokem vznikají nové a nové odrůdy, protože patří k atraktivním bylinám pro zahrádkáře.

Barevná pestrost květů je opravdu široká od bílé přes červenou až po černou. Mohou být jednobarevné nebo pestrobarevné a různě žíhané druhy. Tvar květu může být miskovitý, zvonkovitý nebo hvězdicovitý. Teď na podzim se v našich rozkvetlých barevných zahradách zahradě může zdát, že zde není třeba nic vylepšovat, ale vzpomeňte si na jaro – nezáviděli jste sousedům rozkvetlé záhony tulipánů?

Právě teď na podzim je ta správná doba na jejich výsadbu. Tulipán pochází z horských oblastí západní Asie a Střední Asie (od oblastí západní Číny, přes Afghánistán, Írán, Irák až po Kavkaz), kde je podnebí charakteristické dlouhou zimou. To vyhovuje jejich cibulím, které mohou vyzrát a množit se. Odtud se již od 12. století tulipány dostávaly do střední a jižní Evropy a také se od té doby vyvinulo nepřeberné množství odrůd a kultivarů. Specialistou na křížení tulipánů je Nizozemí, kterému se právem přezdívá "země tulipánů"

Tulipány se třídí podle tvaru květu a doby kvetení. Existuje na 15 skupin tulipánů, rozdělit je lze na dvě základní skupiny: zahradní a botanické-původní přírodní. Skupina zahradních tulipánů zahrnuje na 11 druhů, botanických 4 druhy.

„Ne nadarmo jsou tulipány nepsanými králi mezi jarními květinami.“

Botanické druhy se hodí do skalek a nemusí se vyjímat ze země. Zatímco zahradní druhy je lépe v červnu vyndat ze země. Některé jsou nízké a hodí se nejlépe do skalek či nádob a další dosahující výšky až 90 cm nejlépe vyniknou na trvalkovém záhoně.

Obzvlášť dekorativními kultivary jsou například: „Ballade“, „White Triumphator“, „Blue Heron“, „Texas Flame“, „Blue Parrot“, „Beauty of Apeldorn“ nebo „Apricot Beauty“. Mezi pozdně kvetoucí se řadí známá odrůda „Queen of Night“. Nejznámějším botanickým tulipánem je bezesporu kultivar „Červená Karkulka“. V ČR není žádný druh původní. Tulipán lesní (Tulipa sylvestris) a tulipán zahradní (Tulipa × gesnerana) jsou hojně pěstované druhy a v okolí lidských sídel občas i zplaňují.

Tulipány vyžadují slunné stanoviště s propustnou, výživnou, neutrální až mírně kyselou (pH 6–7) hlinitopísčitou půdou. Tulipán rozhodně nepatří do jílovitých a zamokřených půd. Výborná je kyprá, hlinitá půda s dostatkem živin. Dobře roste na místech, která jsou přes léto suchá a cibule může vyzrát. Pokvete na slunci i v polostínu.

Cibule tulipánů sázíme na podzim, v září a říjnu, aby stihly zakořenit, do hloubky asi 10–15 cm, dle velikosti cibule. Neuškodí, když na dno jamky dáme vrstvu kompostu, také je dobré místo výsadby na zimu kompostem zakrýt. Na jaře rostliny můžeme rostliny přihnojit plným hnojivem, na podzim hnojivem draselným. Po odkvětu ihned odstraníme odkvetlý květ, ponecháme ale stvol. Rostlinu necháme zcela zežloutnout, pak teprve můžeme odstranit listy nebo cibuli vyjmout a nechat přes léto na suchém místě vyzrát.

Cibule skladujeme na suchém místě a na podzim je zasadíme. Botanické odrůdy není třeba přesazovat, většinou vydrží na jednom místě až 5 let.

Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se