×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zazimování rostlin - úspěšné přečkání zimních měsíců

Aby rostliny přečkaly úspěšně zimu a nepoškodily je choroby či škůdci musíme je na zimování řádně připravit. Týká se to hlavně rostlin, kterým jsme přes léto dopřáli letnění a na podzim je přesunuli zpět do bytu.

V průběhu podzimu se na pokojových rostlinách začínají objevovat nepříjemní návštěvníci, kteří se s nástupem chladnějšího počasí stěhují za námi do bytu. Najednou objevujeme mšice, svilušky, třásněnky aj. Noční můrou všech pěstitelů jsou puklice a červci, velice úporní škůdci, boj s nimi není lehkou záležitostí. Každou rostlinu proto pečlivě kontrolujeme, abychom si nezamořili celý byt škůdci. Škůdců se zbavíme vhodnými insekticidy.

"V období vegetačního klidu je důležité omezení zálivky. V tomto období je potřeba vody mnohem menší než v období růstu."

Nejjednodušší a nejúčinnější je aplikovat k rostlinám insekticidní tyčinky. Ochranné látky obsažené v tyčinkách rostliny přijmou a po dobu tří měsíců je takto ošetřená rostlina chráněna proti veškerým škůdcům. Tyčinky vložíme do substrátu ke kořenům rostlin, dostatečně je zalijeme a necháme působit. Výhodou tyčinek je i to, že obsahují hnojivo, které napomáhá rychlému příjmu účinné látky do rostliny a dostatečně vyživuje rostlinu po celé tři měsíce.

Po zbavení se škůdců zkontrolujeme povrch zeminy a nádobu, v níž je rostlina umístěna. Odstraníme poškozené listy, odumřelé větvičky, případně odkvetlé květy.

V období vegetačního klidu (během zimního období) je důležité omezení zálivky. V tomto období je potřeba vody mnohem menší než v období růstu. Všeobecně platí, že hrnkové rostliny zaléváme, pokud to potřebují. Dodat bychom měli správné množství vody, protože příliš málo vody může rostlinu poškodit stejně tak, jako hodně vody. Závažnější následky má však většinou nadměrné zavlažování. Zemina by před dalším zavlažením měla nejdříve vyschnout.

Náš tip:

Chcete-li uchovat přes zimu muškáty, omezíme jim zálivku, rostliny seřízneme a umístíme na chladné, ale světlé místo s teplotami od 10 do 15 °C. Celkovým zpomalením růstu a na nedostatek světla v průběhu zimy reagují rostliny shozením části listů, procházejí vlastně obdobím odpočinku a připravují se na jaro. Proto omezení zálivky i hnojení. Nedodržení tohoto pravidla bývá nejčastějším důvodem, proč rostliny zimu nepřečkají.

Platí tedy, čím méně se o ně budeme starat, tím lépe se jim bude dařit.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se