×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zeleninová zahrada v červnu

Pokud jste vyseli semínka včas, můžete již sklízet ranou karotku, petržel s natí, rané košťáloviny, rané brambory, hrášek, mangold. Začínají zrát jahody, třešně a višně. Ke konci měsíce končíme se sklizní rebarbory (sklízíme do svátku sv. Jana), pak už obsahuje velké množství kyseliny šťavelové a není tak jemná.

Přichází čas na sklizeň léčivých rostlin a bylinek. Ostříháme-li aromatické bylinky více, rychle znovu obrazí - jsou to třeba tymián, oregano, rozmarýn či levandule.

V tomto měsíci vysazujeme sadbu pozdních košťálovin (růžičkovou kapustu, zelí), podzimního a zimního póru.

Vyséváme karotku, tuřín, černou ředkev, červenou řepu, vodnici, rané kedlubny. Pro druhou sklizeň můžeme vysít fazol. Vyséváme salát, abychom mohli průběžně sklízet. Na záhon pak rovnou vyséváme kadeřávek, který je mrazuvzdorný a lze ho sklízet i v zimě.

Koncem měsíce vysazujeme již čínské zelí. Předpěstovat si můžeme čekanku hlávkovou salátovou, fenykl hlíznatý a brokolici. Sklízet pak budeme na podzim. Zeleninové záhony udržujeme nezaplevelené, okopáváme je a přihnojujeme nejlépe hnojivy rozpustnými ve vodě. Okopáváním půdu zároveň provzdušňujeme. Je-li červen suchý, pak samozřejmě zavlažujeme.

Spoustu vody potřebují všechny košťáloviny, plodová a listová zelenina, celer a pór. Košťálovinám prospívá rosení, vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost. Proti houbovým chorobám chráníme okurky a rajčata, zvláště pokud je vlhké počasí. Postřik lze použít i proti plísni cibule.

Proti škůdcům jako jsou dřepčíci, mšice, květilky, housenky běláska a můry zelné a dalším ošetřujeme košťáloviny. Pomoci může i přikrytí zeleniny netkanou textilií.

Rajčata a papriky vyvazujeme k tyčkám, rychle rostou a mohli by se polámat. U klasických rajčat nezapomeneme vyštipovat postranní výhony, dokud jsou krátké. Rostliny by se totiž příliš vysilovaly tvorbou listů a z úrody by nebylo nic.

Pěstujeme-li rajčata divoká a keříčková, rostliny nevyštipujeme.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se