×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Obecné rady pro začínající pěstitele

Je známá věc, že na nás má zeleň uklidňující vliv. Jestliže s pěstováním rostlin teprve začínáte, doporučujeme vybírat ty pěstitelsky méně náročné.

V případě pokojových rostlin je potřeba nejprve zjistit, zda dokážeme doma utvořit optimální podmínky pro jejich pěstování. Každá rostlina, zejména ty interiérové, má jiné světelné i teplotní nároky. Mnoho rostlin snáší ostré slunce na jižních oknech. Některé by zase mohly uhynout, pokud je vystavíme déle trvajícímu průvanu. Neměli bychom zapomínat, že rostliny ke svému růstu potřebují mimo pravidelné zálivky i pravidelný přísun živin v podobě hnojiva. Obojí se však nesmí přehánět. V případě přelití, zejména, pokud jsou umístěny v obalech na květináče, by rostliny mohly uhnít od kořenů.

Nezapomeňte, že při snížení teploty musíte omezit zálivku, jinak by rostliny mohly uhnít. Každá pokojová rostlina má jiné nároky na zalévání. Záleží na okolním prostředí, její velikosti a na ročním období. Nicméně vydatně bychom měli zalévat rostliny, které rostou do výšky, mají jemně tenké či velké listy a jsou před rozkvětem. Dále to jsou rostliny pěstované v suchém a horkém prostředí (např. létě a blízko okna) či v malých popř. hliněných neglazovaných květináčích a jsou zasazené v propustné zemině (např. v rašelině).

Naopak mírná zálivka stačí rostlinám sukulentním a kaktusovitým s tlustými, dužnatými či kožovitými listy. Řadí se sem rostliny pěstované v lahvích a teráriích, rostoucí ve vysoké vzdušné vlhkosti, v glazovaných a umělohmotných květináčích, v chladných, stinných místnostech nebo mají-li období vegetačního klidu.

Většině rostlin vyhovuje voda z vodovodu. Vodu necháme nějaký čas odstát, aby z ní vyprchal chlór a přizpůsobila se pokojové teplotě. Některé rostliny mohou být na teplotu vody velmi citlivé. Citlivé mohou být také vůči její tvrdosti. Některé nesnáší vodu s rozpuštěnými minerály a je proto lépe je zalévat dešťovou nebo destilovanou vodou. Mezi takové rostliny patří např. masožravky. Pěstování většiny z nich není mimochodem ani moc složité.

Pokud máme možnost, většinu rostlin je dobré letnit – na terase, na balkoně nebo zahradě. Až až budete stěhovat rostliny zpět domů, je třeba je pečlivě prohlédnout, zda nejsou napadeny škůdci.

Pokojové květiny je vhodné přesazovat na začátku vegetační sezony. Nepřesazujeme rostliny, pokud jsou nemocné. Do doby 4 až 6 týdnů od přesazení, rostliny nehnojíme, kořeny tak lépe prorostou do nového substrátu. Minerální látky pro toto období jsou obsaženy v dostatečné míře ve většině substrátů i v zahradní zemině. Hnojiva, která jsou běžně v prodeji, také dodávají směs minerálních látek, které rostliny potřebují.

Nejlevnější jsou plastové květináče a proto se většina pokojových rostlin dnes prodává v květináčích, které jsou z plastu. Mezi další možnosti patří hliněné, keramické nebo porcelánové květináče. Nádoby určené k pěstování rostlin by v každém případě měly mít jeden nebo více otvorů, kterými bude odváděna nadbytečná voda. Jestliže rostliny vysadíme do nádob bez těchto otvorů, je třeba pokrýt dno vrstvou drenážního materiálu (např. perlitem nebo keramzitem).

Pokud to jde, tak při odjezdu na dovolenou požádáme známého z okolí, zda by se v době naší nepřítomnosti o květiny nepostaral, samozřejmě mu předtím sdělíme, jakým způsobem má o květiny u nás doma v této době pečovat.

Pokud rostlina uhyne, nenechte se tím odradit. Stává se to totiž i zkušeným pěstitelům.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se