×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Hvězdník není amarylis

Hvězdník (Hippeastrum), patří do skupiny Amaryllidaceae, proto je také často nazýván amarylis. Jedná se však o dva různé druhy, které se díkypodobnosti květů zaměňují. Amarylis (Amarylis belladona) pochází z jižní Afriky a kvete čistě růžovými květy. Trubky jeho květů jsou užší a cípatější. Hvězdník pochází z Jižní Ameriky (Mexiko, Peru, Brazílie) a má specifické požadavky na půdu, stanoviště i na způsob pěstování. Jeho mohutné květy rostou na dlouhých stoncích po dvou až pěti. Nejčastěji se vyskytují v bílé, červené, růžové nebo oranžové barvě. Mnohé druhy jsou i dvoubarevné.

Cibuli vysadíme do květináče, který je jen o něco větší než je průměr cibule. Na dno nasypeme drenáž a na ni propustný substrát s přídavkem písku. Cibule musí být z jedné třetiny nad povrchem zeminy. Substrát by měl být kyselejší. Rostlinu poté umístíme na světlý okenní parapet a mírně zalijeme, teplotu udržujeme okolo 22–25 °C. Jakmile stvol několik centimetrů vyraší, začneme s pravidelnou zálivkou a pak už zaléváme po celou dobu kvetení. Rostlině se vyplatí poskytnou oporu. Velké květy bývají těžké a rostlina by se mohla vyvrátit. Květ vydrží déle, přeneseme–li rostlinu do chladnější místnosti. Nejčastěji kvete od ledna do dubna.

Každý týden přihnojujeme minerálním hnojivem s přídavkem draslíku, aby cibule dosáhly co největšího přírůstku.

Aby hvězdníky pravidelně vykvétaly, v zimě nebo časně na jaře, vyžadují dodržování období sucha. Po odkvětu odřízneme stvol a velmi mírně zaléváme.

Přes léto rostlinám prospívá letnění, cibule zesílí a rostliny budou odolnější.

V září zálivku zcela ukončíme, zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Pokud stvol není zcela suchý, uřízneme jej asi 3 cm nad cibulí. Cibuli uložíme při teplotě 15 °C, na suchém místě a asi po třech měsících, když se na vrcholu cibule objeví nové poupě, cibuli vyjmeme, zbavíme starých kořenů a zasadíme do čerstvého substrátu. A všechno začíná od začátku.

Důležité je nespěchat se zálivkou a dodržet období klidu.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se