V dubnu se postarejte o přenosné rostliny a začněte s výsevy letniček
Duben je vhodným měsícem pro přípravu přenosných rostlin na „letní byt“. Jakou péči rostlinám poskytnout, aby po celé léto krásně kvetly?
Begónie
Ideální balkónovky pro stinnější místa, která jejich květy prozáří. Hlízy necháváme narašit při teplotě 16-20 °C ve vlhkém substrátu. Horní třetina hlízy ponecháme čnít ven, špičkou vzhůru. Jestliže už nemrzne, můžeme nádoby umístit ven, ale při hrozbě nočních mrazíků je třeba je schovat zpět domů, jsou na mráz velmi choulostivé.
Fuchsie
Rostliny zastřihneme až o dvě třetiny, aby byly košaté a kompaktní. Vhodné je jejich přesazení do nového substrátu obohaceného hnojivem. V době vegetace je přihnojujeme nejlépe tekutým hnojivem přidávaným do zálivky. Nehrozí-li mrazíky, můžeme fuchsie větrat venku i v noci, čerstvý vzduch jim jen prospívá.
Jiřina
Podobně jako begonie můžeme v teple nechat narašit rovněž hlízy jiřinek. Na stanoviště, které obohatíme kompostem, je vysazujeme až v květnu po zmrzlých. Při výsadbě jim poskytneme vhodnou oporu, aby se nám potom „nerozlámaly“, např. vinou větru
Kany
Postupujeme stejně jako u jiřinek. Podobně je můžeme nechat narašit, ale na stanoviště, které obohatíme kompostem, je vysadíme až v květnu po zmrzlých. Na mráz jsou citlivé.
Pelargonie
Jestliže vám pelargónie úspěšně přezimovaly, přesadíme je do nového substrátu obohaceného vyzrálým kompostem a pokud to počasí umožní, otužujeme je a větráme. Větvení a košatost rostlin podpoří jejich zkrácení na třetinu.
Výsevy letniček
V chladnějších oblastech si pro letničky připravíme alespoň půdu, v teplejších oblastech můžeme letničkové záhony již vysévat. Většina letniček má ráda půdu propustnou, vylehčenou pískem a obohacenou o trochu vyzrálého humusu. Výsevy v době vzcházení nesmí zaschnout, pozor na to (záhony můžeme překrýt bílou netkanou textilií, která zmírní vysychání i výkyvy teplot). Po zakořenění se letničky obvykle obejdou bez zálivky. Vysévat můžete jednotlivé druhy, osvědčili se ale však i směsi rozmanitých druhů letniček, které kvetou od léta až do podzimu. Vysít můžete například cínie nejrůznějších barev, aksamitníky, měsíčky, okrasné máky, černuchy, krásenky, slunečnice.