Cykas Dión jedlý - Dioon edule - semena cykasu - 2 ks
Zboží již nemáme v nabídce, náhradu najdete zde: https://www.semena.cz/semena-stromu-a-keru/palmy/cykasy
Cykas Dión je druh pocházející z Mexika, lze ho však i v našich podmínkách vypěstovat ze semen. V Mexiku bývá také označován jako Palma de la Virgen neboli panenská palma.
Tento strom patří do čeledi kejákovitých a dorůstá do výšky až 4 m. Má úzké ostré listy, které mohou po vyrašení mít světle hnědou karamelovou barvu, ale v průběhu růstu zezelenají. Mohou dosahovat délky až 2 m.
Semena cykasu jedlého jsou uložena v oranžových nebo žlutých slupkách, které slouží k zachování čerstvosti semen. Tyto slupky jsou jedovaté, je třeba s nimi nakládat s velkou opatrností a po manipulaci s nimi je nutné pečlivě si umýt ruce.
Pěstování cykasů je poměrně náročné, ale při dodržení základních pravidel se můžete dočkat vytrvalé rostliny, která bude ozdobou Vašeho domova.
Před výsevem semen je nutné odstranit barevnou slupku, neboť obsahuje látky, které brání vyklíčení. Poté se semeno máčí 48 hodin ve vlažné vodě. Semena zasadíte do substrátu do poloviny jejich velikosti. Nutné je zajistit vlhkost substrátu, vzdušnou vlhkost (90 %) a vysokou teplotu při klíčení (až 30 °C). Tyto podmínky se těžce splňují, proto je vhodné nechat semena klíčit ve vyhřívaném skleníku nebo v minipařeništi doma. Důležité je substrát spařit, aby se zabránilo plesnivění semene. Ideální je nechat klíčit semínka v písku, perlitu nebo v kokosových vláknech. Při klíčení je potřeba velká trpělivost, protože doba klíčení je velmi nepravidelná a pohybuje se v řádech několika týdnů či měsíců.
Cykasy je nutné pěstovat v hlubokém květináči, kdy bude v substrátu zakrytý celý krček kořene. Pěstuje se ve směsi hlíny spojené se štěrkem, perlitem nebo např. antukou. Důležité je, aby byl substrát vysoce propustný. Na dno květináče dejte drenáž ze štěrku, keramzitu či jiného materiálu.
Stanoviště musí být dostatečně slunečné, a to především od jara do podzimu. Dostatek světla zajistí kvalitní listy.
Rostlina dále vyžaduje teplo a pravidelnou zálivku. Od jara ji také přihnojujte, např. Kristalonem na jehličnany.
I přesto, že některé druhy cykasů dobře odolávají nízkým teplotám, i pod bodem mrazu, nedoporučuje se je nechávat přes zimu venku. Je vhodné je pěstovat v místnosti při teplotě 2–10 °C. V zimě snižte zálivku a vynechejte hnojení. Pokud se stane, že v zimě začne cykas vytvářet nové listy, pak je nutné přenést ho do místnosti s dostatkem světla, aby se listy nedeformovaly.
Parametry
- Výška
- 120 a více
- Vegetační doba
- Trvalky
- Pěstování
- Doma
- Stanoviště
- Slunečné