Dvouletky musíte vysít již nyní, aby v příštím roce byla zahrada rozkvetlá

Dvouletky musíte vysít již nyní, aby v příštím roce byla zahrada rozkvetlá

Ne všechny rostliny, které dvouletkami nazýváme, jsou skutečně dvouleté, některé mají vývoj kratší než jeden rok, ale životním cyklem do dvou roků (no, spíše vegetačních sezon) skutečně zasahují. Zahrádkáři k nim řadí i rostliny, které vyséváme v létě, vysazujeme na podzim a na jaře se těšíme na jejich květy.

Nejznámějšími a nejčastěji pěstovanými jsou asi macešky, které rozkvétají nejčasněji, a je-li zima mírná, potěší nás květy už v únoru. Vyznačují se výjimečnou barevnou rozmanitostí. Květy zdobí modrá, bílá, žlutá, fialová, oranžová hnědá výjimečně i červená nebo tmavě hnědá barva, k tomu může být kombinace dvou nebo tří barev, odrůdy s okem, jasně čisté barvy anebo květy ohraničené jemným bílým okrajem. Vyhovuje jim mírnější klima, nesvědčí jim žár a přílišné horko letních dní. Půda by měla být výživná a neustále mírně vlhká.

Impozantní výška a léčivé účinky, to mají společné dvouletky či krátkověké trvalky divizna a náprstník. Na diviznu si troufne kdejaká bylinkářka, náprstník je však sluhou pouze ve zkušených rukou farmaceutů a lékařů, laikovi může ublížit, je totiž prudce jedovatý. Máte-li malé děti, raději na náprstníky rovnou zapomeňte. Oba druhy mají rády hodně slunce, divizna je spíše suchomilnější, náprstníkům vyhovuje půda mírně vlhká, ne však těžká nebo mokrá. V přírodě nejčastěji potkáme náprstník červený (Digitalis purpurea), který se pěstuje často i v zahradách (oblíbená je i jeho bělokvětá forma nebo vyšlechtěné kultivary s různě velkými a výraznými skvrnami), setkat se můžeme i s dalšími druhy, např. s náprstníkem velkokvětým (D. grandiflora) se žlutými květy nebo v zahradách s náprstníkem vlnatým (D. lanata), který má hustě chlupaté medově hnědé květy. 

Napsáno dne: 2019-08-21 319

Související články

Znáte ji jako koření, ale dá se...

Kurkumu si můžete pěstovat po celý rok doma.

Dlouhověká trvalka do zahrady bez nutnosti...

Pivoňky nejlépe vynikají samostatně nebo v malých jednodruhových skupinách.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Dvouletky musíte vysít již nyní, aby...

Mnohé z nich rozkvétají časně zjara

Trvalka pocházející z Alp, čemeřice

Sázíme ji do skalek, trvalkových záhonů i jako solitérní skupinu

Pěstování mečíků je...

Pro svůj vývoj mečíky potřebují světlo

Začněte s prvními výsevy zeleniny i květin

U lednových výsevů dávejte pozor na nedostatek světla

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu