×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův květen

Zahradnický průvodce je nezbytným pomocníkem pro každého, kdo má rád zahradničení. Pomáhá vám pochopit, jaké úkoly je třeba v každém měsíci udělat, aby vaše zahrada kvetla a byla připravena na další období. Podívejme se společně na to, co je třeba udělat v květnu.

V měsíci květnu je spousta práce v zahradě, od setí a přesazování po péči o stromy a trávník, ochranu rostlin před škůdci a boj s chorobami. Plánování a organizace jsou klíčové. Sestavte si plán prací, který zahrnuje všechny úkoly, které je třeba vykonat, a stanovte si časový plán jejich provedení.

Pokud jste neprovedli kontrolu svých zahradnických nástrojů a vybavení, nastala poslední šance. Ujistěte se, že všechno je v pořádku a připravené k použití. Mějte také na paměti předpověď počasí a teploty, abyste věděli, kdy a jak zalévat a sázet rostliny.

V tomto měsíci se dokončují poslední úpravy řezu ovocných stromů. Nezapomeňte je chránit před škůdci a chorobami a přihnojte je a stejně tak i o ostatní stromy a okrasné keře.

Trávník potřebuje zvýšenou péči. Sekání, provzdušňování, hnojení a případné zasévání holých míst jsou nezbytné. Pravidelně odstraňujte plevel ze záhonů. Mulčování může pomoci udržet vlhkost půdy, potlačit plevel a zlepšit její strukturu.

V květnu můžete sklízet fazole, kedlubny, polníček, merlík, pažitku, petržel, pór, ředkvičku, špenát, chřest a pak choi.

Sázení a přesazování rostlin vyžaduje zvýšenou opatrnost, aby nedošlo k jejich poškození. Pravidelné zavlažování a hnojení jsou důležité pro správný růst rostlin. K přesazování jsou vhodné rajčata, papriky, cukety, dýně, lilky, okurky, letničky a některé bylinky.

Můžete také vysévat brokolici, cibuli, cuketu, dýně, fazole, kadeřávek, kukuřici, mrkev, okurku, řepu, brambory, hrách, lilek a saláty. Z bylinek si můžete pěstovat bazalku, kopr, koriandr, heřmánek, mátu, kopřivu, pampelišku, anděliku lékařskou a další.

Ve vaší zahradě by neměly chybět ani okrasné rostliny. Můžete vysévat nebo vysazovat květiny ze semen, cibulí nebo hlíz. Mezi ně patří aksamitník, astra, begonie, chocholatice, chrpa, dlužicha, dosna, frézie, funkie, gazánie, gloxínie, huseník, jiřinka, kala, koniklec, krásenka, leknín, liliovka, montbrécie, náprstník, nestařec, ostálka, sasanka, slaměnka, tařička, třapatkovka a tygřice.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se