Perilla uleví od alergie

Perilla uleví od alergie

Jde o peprnou bylinku, jejíž účinky ocení nejen alergici, hrst lístků perilly denně může totiž ulevit při alergických příznacích. Perilla je listová zelenina s výraznou chutí, kterou si můžete snadno vypěstovat.

Perilla

(Perilla frutescens), asijská listová zelenina, je velmi bohatá na flavonoidy, zejména pak na kvercetin, jež potlačuje uvolňování histaminu, který spouští alergickou reakci. Flavonoidy jsou rostlinné látky, působící jako antioxidanty, chrání organismus před tzv. civilizačními chorobami a nejen před nimi, mohou výrazně ulevovat při alergiích. Perilla si tak postupně získává oblibu i na našich zahrádkách.  

Je to nenáročná jednoletá bylinka, která může v kvalitní půdě a na slunci dorůst až do metrové výšky a šířky a působit spíše jako keřík, dá se však pěstovat i v květináči, kde ale nedoroste takových rozměrů.

Je ideální vysadit ji do společnosti jiné zeleniny, od které může odpuzovat mšice. Jestliže ji necháte vykvést, vábí motýly a jiný užitečný hmyz.  

Vyšlechtěny jsou variety perilly se světle zelenými, tmavě vínovými, rovnými i zkadeřenými listy a dokonce i variety s vícebarevnými, vyloženě ozdobnými listy.

Perillu vyséváme ven od dubna, výsevy můžete opakovat po celé léto a již za pár týdnů od výsevu sklízet mladé lístky. Dařit se jí bude jak na záhonech, tak i v truhlíku na balkóně nebo v květináči za oknem. Stanoviště by mělo být slunné a teplé, v době klíčení a počátcích růstu ji nesmíte nechat zaschnout. Na půdu zvláštní požadavky nemá, v kvalitní, výživné, na humus bohaté zemině poroste bujněji. Po zesílení a zapuštění svých hlubokých kořenů, snese i krátkodobé sucho.  

Kombinace vínové a zelené variety vypadá pěkně nejen na záhoně či v květináči, ale i na talíři, kde bude zpestřením různých salátů. Její chuť je mírně štiplavá, kořenitá a můžete jí ochutit jídla z brambor, vajíček, zeleniny i masa.

Napsáno dne: 2019-11-06 Bylinky 160
Štítek: Bylinky

Související články

Rýmovník vás zbaví rýmy a nachlazení

Rýmovník je poměrně nenáročná rostlina.

Dobromysl – nenápadné bylince se od nepaměti připisovala kouzelná moc

Oregano krásně voní díky silicím, jejichž významnou složkou je thymol

Léto patří heřmánku

V lékařství a lidovém léčitelství má heřmánek opravdu široké využití

Máta, neobešel by se bez ní...

Její léčivé účinky nelze zpochybňovat

Šalvěj, znáte ji jako léčivku, ale...

Jako léčivá bylina je ceněná již od starověkého Řecka.

Saturejka, nejen koření výrazné až ostré chuti, ale i léčivá bylina

Čerstvou i sušenou saturejku využíváme k ochucení grilovaných mas a ryb

Chuť bramboráku bez majoránky by nebyla úplná

Miluje slunce, lze ji tedy pěstovat jako letničku, nebo přenosnou trvalku

Plánujete bylinkový záhon? Květen je ideální pro jeho přípravu.

Teplé počasí posledních dní přeje zahradním pracím.

První pomoc při bolestech v krku Vám poskytnou bylinky

I naši předci využívali léčivých vlastností některých bylin.

Příjemná chuť, konejšivá...

Pořádáte sešlost s přáteli nebo oslavu s rodinou a přeženete to s jídlem, protože lákavým dobrotám nešlo odolat? Nyní...

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu