Bambusy lze pěstovat celoročně i u nás
Je stálezelený, odolný, většinou jsou teplomilné, ale mnohé druhy snesou i mráz a rostou i v našich podmínkách celoročně venku.
Bambusy jsou široká skupina rostlin zahrnující přes 600 druhů, řadíme je do čeledi lipnicovitých, podčeleď bambusovité. Největší druhy dorůstají výšky až 40 metrů, ale existují druhy bambusu vysoké jen 20 cm. Za 24 hodin je schopen vyrůst o neuvěřitelných 100 cm. Slouží jako všestranný materiál pro podobné účely jako dřevo, může být použit pro konstrukci staveb, výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru a oděvů, nebo také jako potravina. Obsahuje převážně bílkoviny a sacharidy.
Bambusy pocházejí z tropů, subtropů a částečně i z mírného pásma Asie (Japonsko, Čína, Korea, Indie, Thajsko), Ameriky, v menší míře i z Afriky a severní Austrálie, kde rostou od nížin až po vysokohorské oblasti (v Jižní Americe až do výšek 4700 metrů). V Evropě se poprvé bambus objevil v 18. století a dovezli jej mořeplavci, kteří z Asie dováželi koření a tropické rostliny především do Holandska, Anglie a Portugalska, odtud se později dostal i k nám.
Bambusy podle růstu můžeme rozdělit na dvě základní typové skupiny. Prvními jsou rostliny, které vyrůstají v trsech, druhé jsou výběžkaté.
- Trsnaté druhy bambusů, které obrůstají listy již od země, nepotřebují kořenové zábrany proti nekontrolovanému rozrůstání. Jsou vhodné především do menších zahrad.
- Výběžkaté, se svými rhizomy velmi rychle rozšiřují do svého okolí, většinou vyžadují vymezení prostoru speciální protikořenovou 1–2 mm silnou fólií sahající do hloubky 70 cm. Po čase jsou výběžkaté rostliny schopné porůst i větší plochy.
Bambusy lze vysazovat od jara na začátku rašení pupenů až do začátku podzimu. Ideální je pro ně lehká, propustná a zároveň výživná a ne příliš kyselá půda, kterou můžeme vylehčit přidáním písku, perlitu či keramzitu. Hlavně mladé, bujně rostoucí sazenice vyžadují dostatek dusíku v půdě. Při výsadbě přidáváme pomalu rozpustná dusíkatá hnojiva nebo sušený hnůj, nebo rostliny pravidelně hnojíme např. dusíkatými hnojivy na trávu. Na konci léta pohnojíme rostliny hnojivem s malým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem draslíku a hořčíku, což podpoří vyzrávání mladých výhonů a dobrou přípravu rostlin na zimu. Zaléváme je pravidelně a bohatě. Od jara do léta je množíme dělením trsů.
Mladé bambusové výhonky jsou výbornou zeleninou, podávají se jako příloha i samostatné jídlo.
Pozor! Čerstvé výhonky obsahují množství škodlivých látek - ty se však vařením odbourávají, proto je nutná důkladná tepelná úprava před konzumací. K jídlu můžeme využít i bambusové plody. Zralé obilky se usuší a melou na mouku.