Blíží se čas na výsadbu bledulí

Blíží se čas na výsadbu bledulí

Bledule je cibulovitá trvalka z čeledi amarylkovitých , která roste divoce ve volné přírodě a zároveň také patří mezi oblíbené zahradní rostliny. Svými nádhernými bílými zvonečkovitými květy na ladně zahnutém stonku zkrášlí nejednu zahrádku v době, kdy se ostatní rostliny teprve probouzí po dlouhých zimních měsících.

Bledule kvete jako jedna z prvních bylin, již v únoru až dubnu, jako posel jara na naší zahrádce. Název pochází V přirozeném prostředí rostou bledule výživných čerstvých půdách v lužních lesích, bažinách nebo na vlhkých stráních. Na zahrádce jim vyhovuje umístění v polostínu a ve vlhké a výživné půdě. Zvláště se hodí na mokrá místa, kde ostatní cibuloviny neuspějí. Daří se jí zejména v zástinu pod keři a stromy, kde se dlouho drží sníh nebo i na trávnících kolem vodních ploch.

Množí se semeny a dceřinnými cibulkami. Planě rostoucí bledule najdeme ve střední Evropě až po střední Itálii a Severní Afriku, a dále také ve Francii, Anglii a Irsku. Rod bledule (Leucojum) zahrnuje deset druhů, z nichž však na našem území rostou pouze dva - raně rozkvétající bledule jarní (Leucojum vernum) a později kvetoucí bledule letní (Leucojum aestivum). Ve volné přírodě najdeme velkoplošně bleduli jarní zejména v chráněných územích na Vysočině, Českolipsku nebo Litovelském Pomoraví. Oba druhy se liší počtem kvítků na stvolu, bledule jarní má vždy jen jeden až dva kalíšky květů, na rozdíl od bledule letní, která jich má více, zpravidla šest až sedm. Bledule letní má na okraji okvětních plátků zelený lem a okvětní

Cibulky bledulí obsahují jedovatý alkaloid galathamin, který se ve stopovém množství používá ve farmaceutickém průmyslu k léčbě poruch centrálního nervového systému, Bledule jarní patří podle zákona O ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy rostlin, takže v žádném případě nemůžeme sbírat cibule bledulí ve volné přírodě a přesazovat do svých zahrádek. Cibulky tedy zakoupíme v zahradnictví a zasadíme již na podzim, nejlépe v říjnu. Pokvetou nám hned následující rok na jaře. Cibulky se budou v zemi samy rozrůstat.

Na zimu je pak nemusíme vyndavat, snad jen na stanovišti se suchou težkou hlínou je po zavadnutí listů vyjmeme a na podzim je zasadíme na vlhčí

Napsáno dne: 2015-08-02 Cibuloviny 2184
Štítek: bledule

Menu