×
Hledat v našem blogu

Zahradníkův červen

Zahradnický průvodce je neocenitelným pomocníkem pro každého, kdo má rád péči o zahradu. Poskytuje užitečné informace o tom, jaké práce je vhodné provádět v jednotlivých měsících, aby zahrada kvetla a byla připravena na nadcházející období. Dovolte nám, abychom vás provedli měsícem červen.

Proč je červen důležitý pro zahradníky? Je to doba, kdy slunce začíná pečlivě vyhřívat půdu a rostliny vyžadují zvýšenou péči. Teploty stoupají a rostliny, jako jsou růže, levandule nebo třešně, dosahují vrcholu svého růstu a vývoje. Mezi hlavní úkoly patří péče o rostliny a nové výsadby. Připravte se na bohatou úrodu a pravidelně se starejte o údržbu zahrady, včetně čištění, ostření nářadí a kontrolu zavlažovacího systému.

Věnujte zvýšenou pozornost péči o rostliny, včetně pravidelného zavlažování, řezu a hnojení. Rostliny jako růže vyžadují pravidelný řez, zatímco letničky a trvalky potřebují dostatečnou vláhu a živiny. Buďte opatrní, aby nedocházelo k nadměrnému zalévání. Nezapomínejte ani na kontrolu rostlin před napadnutím škůdců a chorob. V takovém případě musíte co nejdříve zakročit.

V červnu je důležité pečovat o ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a třešně. Pravidelně odstraňujte odumřelé větve a kontrolujte stromy na případné škůdce a nemoci.

Péče o trávník je v červnu zásadní, protože teplé počasí a sluneční záření mohou způsobit jeho vysychání. Zalévejte trávník pravidelně, ideálně ve večerních hodinách, a pravidelně ho sekejte a provzdušňujte.

Co můžete sklízet v červnu? Dozrávají první jahody a třešně. Podle doby setí můžete sklízet rané odrůdy zeleniny, jako jsou bob, fazole, hrách, mrkev, pažitka, petržel, ředkvička, pak choi a další. Z bylinek můžete sklízet medvědí česnek, kopřivu, pampelišku a ptačinec. Některé druhy, jako je meduňka, máta, dobromysl, šalvěj, tymián a heřmánek, lze sušit pro pozdější použití v kuchyni.

V červnu je vhodný čas k přesazování různých rostlin, včetně pokojových rostlin, trvalek, letniček a některých druhů zeleniny a bylinek. Dbejte na to, aby byly rostliny dostatečně zakořeněné a připravené na přesazení do větších nádob nebo přímo do zahrady. Můžete přesazovat například monstery, fíkusy a palmy. Předpěstované sazenice petúnií, lobelií a aksamitníků lze vysadit do záhonů nebo květináčů. Bylinky jako je rozmarýn, tymián a levandule lze rozdělit a přesadit pro lepší růst. Nezapomeňte ani na předpěstovanou sadbu zeleniny, jako jsou rajčata, papriky a lilky.

V červnu můžete také vysévat fazoli, mrkev, pór, tuřín, zelí, čekanku, hrách, kadeřávek, kapustu, špenát a brokolici. Z bylinek můžete vysévat bazalku, kopr, pelyněk, kerblík, stévii, citronovou trávu, diviznu, jetel, krvavec, pilát a topolovku. A nezapomeňte na okrasné rostliny, jako jsou chejr, chrpa, funkie, hrachor, koniklec, leknín, lupina, macešky, mnohokvěty, náprstníky, ostálky, pupalky, slézy a zvonky.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se