×
Hledat v našem blogu

Máte-li založené vřesoviště, doplňte ho brusinkami, jsou zdravé a na pěstování nenáročné

Jde o netradiční drobné ovoce vhodné i k pěstování v zahradě. Brusinky vypadají dobře i v okrasných částech zahrady ve společenství vřesovištních rostlin, takže pro ně nemusíte vytvářet zvláštní záhon. Brusinka kvete od května do července, vřesoviště tedy zdobí poměrně dlouho. Na keříčcích postupně dozrávají červené bobule. Ve vyšších polohách dokonce rostliny prospívají lépe.  

Rozlišujeme několik odrůd. Brusinka obecná (pravá), latinsky Vaccinium vitis – idaea (také Rhodococcus vitis – idaea), brusnici klikvu najdete pod názvem Vaccinium macrocarpon. Obě jsou blízké příbuzné borůvky. Pro sběr plodů se v zahradách častěji pěstuje brusinka pravá, jež poskytuje až dvě úrody ročně (prospívá od nížin až do nadmořských výšek nad tisíc metrů). Brusinky dorůstají do výšky třiceti centimetrů a rozrůstají se obvykle poléhavě do jednoho metru šířky. Jsou samosprašné i cizosprašné, větší bobule (vyšší výnosy) zajišťuje opylení cizím pylem.  

Brusinky potřebují chudé písčité či rašelinité a kyselé půdy a slunečná stanoviště s dostatečně vlhkou zeminou. Porostou i na polostinném stanovišti, ale málo pokvetou. Na rozdíl od borůvek mají brusinky nároky na vodu nižší, ale přeschnutí nebo dlouhodobé sucho jim neprospívá. Pěstujete-li je v sušších oblastech, přivítají pravidelnou zálivku (ideálně dešťovou vodou). Mělký kořenový systém chráníme vrstvou nastýlky vhodným materiálem. Speciální hnojivo nepotřebují, pro lepší růst a výnosy ale potřebují dostatek organické hmoty, prospěje jim proto nastýlání rašelinou, jemně drcenou kůrou, pilinami nebo lesní hrabankou.  

Brusinka se využívá iléčitelství - vysoký obsah vitaminů A, E, C a některých prvků, jako je vápník, železo, draslík a hořčík jí propůjčuje mimořádné vlastnosti. Plody, ale i listy obsahují látky, jež brání usazování bakterií na sliznicích. Močopudné a dezinfekční účinky brusinek využíváme k léčbě zánětů močových cest i potíží se žlučníkem. Dobré výsledky jsou při léčbě žaludečních vředů, pomáhá při léčbě cukrovky a brání vzniku a rozšíření oparů. Plody některých odrůd jsou lehce natrpklé, ale jak sušené, tak i čerstvé jsou výborné na čaj, který přisladíme medem. Listy se sbírají od konce léta do podzimu a suší se při teplotě do čtyřiceti stupňů, uskladněné v suchu a ve tmě pak slouží k výrobě nálevu. Užívání brusinky omezíme na dobu dvou měsíců, a to maximálně dvakrát ročně. Pokud se s něčím léčíte, bude dobré se o užívání výluhu a nálevu z brusinek poradit s lékařem.

Tipy z naší nabídky

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se