×
Hledat v našem blogu

Z oregana připravíte koupel, čaj i med, posiluje nervy a rozveseluje mysl

Oregano, známé také jako dobromysl obecná, patří do rodiny majoránky, avšak její vůně je jemnější. Toto koření je také ceněno pro své léčivé účinky - posiluje nervový systém, vylepšuje náladu a dokáže navodit atmosféru optimismu. Je také skvělou pomocí při trávení a léčení kašle.

Origanum vulgare je vytrvalá bylina, tvořící malé keříčky s malými zelenými listy, dorůstající až do výšky 60 cm. Květy této rostliny jsou růžové až fialové a rozkvétají přibližně od července do září. Je také oblíbenou medonosnou rostlinou, vyhledávanou včelami, čmeláky i motýly. Její aroma je výrazné a chuť lehce nahořklá.

Oregano se hodí na zahradu do záhonu, ale také je vhodné pro pěstování v nádobách. Preferuje suché, před větrem chráněné stanoviště s přímým sluncem. Pro dosažení nejsilnějšího léčivého účinku a chuti koření bychom měli zvolit nejteplejší a nejslunečnější místo na zahradě nebo balkonu. Nejlépe roste v lehké, dobře propustné půdě, která by neměla být příliš bohatá na živiny. Nepotřebuje přílišné zalévání ani hnojení. Můžeme vysévat přímo semínka, ale musíme počítat s delší dobou klíčení. Sazenice lze předpěstovat ze semínek nebo zakoupit již předpěstované. Semena vyséváme v březnu do výsevních misek. Vzešlé sazeničky vysazujeme ven v květnu až červnu do sponu 50 x 40–50 cm.

Dobromysl se rychle šíří, což je třeba mít na paměti. Množení je možné dělením trsů vzrostlých rostlin.
Před zimou rostlinu zkracujeme na výšku 5–7 cm a jelikož je citlivá na mráz, přihrneme ji zeminou nebo ji překryjeme chvojím nebo listím.
Květy sbíráme při pěkném, slunečném počasí v červenci a srpnu, nejlépe krátce před rozkvětem. Nať za plného slunce obsahuje maximum silic. Sušíme ji ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Kvalitní usušená dobromysl má tmavozelenou barvu, příjemnou vůni a hořce kořennou chuť, která na jazyku zanechává stahující pocit.

Dobromysl obsahuje silice (thymol a karvakrol), třísloviny, hořčiny a éterické oleje. Tyto látky mají blahodárný účinek na psychiku, působí jako antidepresivum - uklidňují a zlepšují náladu. Mají také protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky. Jde o účinné přírodní antibiotikum, které uvolňuje svalové křeče, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při nechutenství a zažívacích potížích, tlumí křečovité břišní bolesti, podporuje činnost jater a zlepšuje střevní peristaltiku. Je vhodná při léčení nachlazení (zánět průdušek, zahlenění, rýma, dráždivý kašel).
Zevně ji lze použít jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím (při rýmě, ale také při stresu, nervozitě, melancholii, splínu, trudnomyslnosti a depresi), do zklidňujících koupelí. Lze ji také aplikovat na obklady na špatně se hojící rány, otoky nebo bolestivé klouby a svaly.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se