Semena exotických plodů

Semena exotických plodů 

Semena exotických rostlin

Voňavé a šťavnaté plody exotických rostlin již nemusí být jen otázkou nákupu v supermarketu. Naše semena exotických rostlin Vám dovolí sami si vypěstovat to, co máte opravdu rádi. Proč to nezkusit?

Tropické ovoce, které si sami vypěstujete, má mnoho výhod. Zejména necestuje přes půl světa a není chemicky ošetřováno, což z něj dělá velmi zdravou a prospěšnou potravinu, skvělý zdroj vitamínu C, který zejména v zimě potřebujeme. Nakupte si u nás semena exotických rostlin a pěstujte si je doma.

Exotické ovoce, jež najdete v naší nabídce, pochází z tropických nebo subtropických oblastí, kde jsou úplně jiné teploty a jiná intenzita slunečního záření, než v České republice. Proto je nutné počítat s tím, že se ze semena exotických rostlin nemusí urodit stejné množství plodů. Na druhou stranu, nikde nedostanete ovoce čerstvější.

Vyberte si z naší nabídky semen exotických rostlin a začněte pěstovat kiwi, banány nebo pomeranče! Nejen, že získáte zdravé a šťavnaté ovoce, ale exotické rostliny také oživí interiér i exteriér vašeho domova.

 • Anona
  Anona

  Semena anony

  Anona, česky označovaná jako Láhevník, je tropická dřevina pocházející z Latinské Ameriky. Název Anona má své kořeny v pradávném jazyce Taínů, indiánského etnika, které obývalo karibskou oblast ještě před příchodem Evropanů. Podle některých odborných studií začali lidé tuto dřevinu poprvé pěstovat už před více než 3 000 lety v oblasti Mexika.

  V naší nabídce naleznete semena Anony ve formě keřů, které lze pěstovat také v interiéru. Anona se ze semen pěstuje poměrně snadno a je proto vhodná i pro zahradnické začátečníky. Plody mají pro nás Evropany velmi specifickou chuť, liší se v závislosti na jednotlivých druzích. Mohou být šťavnaté, připomínat směs banánu a karamelu nebo banánu a jahod. Vyberte si na základě vlastních chuťových preferencí.

 • Banánovníky
  Banánovníky

  Semena banánovníků

  Banánovníky asi není třeba dlouze představovat. Tyto známé kulturní byliny pocházejí z jihovýchodní Asie, ale postupem času byly zavlečeny do dalších regionů a dnes se pěstují prakticky ve všech tropických a subtropických oblastech světa. Existuje celá řada druhů banánovníků od zakrslých, dosahujících výšky jen několika málo metrů až po obrovské, které se mohou tyčit až do výšky 16 metrů a představovat tak jednu z nejvyšších bylin na světě.

  Svým zákazníkům nabízíme zakrslé druhy banánovníku, vhodné pro pěstování ve sklenících, na zahradách nebo také v interiéru. V našich podmínkách se banánovníky pěstují zejména pro dekorativní účely, díky svému neotřelému exotickému vzhledu se rychle stanou chloubou vaší zahrady. Některé námi nabízené druhy přesto plodí, v těchto případech můžete plody svojí práce nejen vidět, ale také chutnat.

 • Bobuloviny
  Bobuloviny

  Semena bobulovin

  Bobuloviny - bojovníci za naše zdraví! Bobuloviny jsou skutečné léky z přírody, a proto bychom jich měli konzumovat co nejvíce. Nebudeme pak muset polykat tolik vitamínů v tabletách. Mezi bobuloviny řadíme ovocné stromy, například borůvky, rybíz, angrešt, brusinky a další. Všechny bobuloviny jsou významné tím, že obsahují mnoho vitamínu C. Dále čistí náš organismus, jelikož obsahují 80 až 90 % vody. Určitě potěší i lidi s nadváhou, pomáhají totiž při spalování tuků. Jsou bohaté na draslík, hořčík a mangan. Tyto látky pomáhají stabilizovat krevní tlak.

  Zatímco borůvky, rybíz nebo angrešt s největší pravděpodobností dobře zná nebo rovnou pěstuje většina z vás, v naší nabídce naleznete hlavně semena exotických bobulovin - na českých zahradách bohužel takřka neznámých. Americké brusinky, bílý nebo černý morušovník, pobřežní vinná réva a další. Veškeré rostliny či keře bobulovin se velmi dobře přizpůsobují různorodým klimatickým podmínkám a lze je tak poměrně snadno pěstovat i u nás.

 • Borůvka
  Borůvka

  Semena borůvek

  Borůvka chocholičnatá, plodící tzv. kanadské borůvky, je stále oblíbenější léčivou rostlinou. Jedná se o hustě větvený, ale obvykle nízký keřík s opadavými listy. Jeho plody, charakteristické svou výraznou chutí, mají schopnost barvit do modra. Co je ale důležitější – jsou významným zdrojem vitamínu C a působí jako antioxidanty, které podle některých výzkumů pomáhají v boji s rakovinou. Borůvka chocholičnatá vznikla v důsledku šlechtění s cílem vytvořit rostlinu, která bude odolná vůči mrazu a plodit kvalitní, velké a chutné borůvky. Povedlo se.

  Máte-li borůvky rádi, není nic snazšího, než si je vypěstovat na vlastní zahradě. Během letních měsíců si pak můžete dosyta vychutnat plody svojí pěstitelské práce. Pěstování kanadských borůvek ze semen není nijak složité a poradí si s ním i méně zkušení zahrádkáři. Klíčové je zajistit jim vhodné prostředí, ostatní už pak půjde téměř samo. Borůvky vyžadují kyselejší půdu, hodně světla, vlhkou půdu i vlhký vzduch. Lépe se jim proto daří ve výše položených oblastech.

 • Fíkovník
  Fíkovník

  Semena fíkovníku

  Fíkovník je velmi odolnou subtropickou rostlinou. Pro pěstování v našich podmínkách se nejlépe hodí fíkovník smokvoň, bujně rostoucí keř nebo strom dosahující výšky maximálně asi tří metrů. Jeho původním domovem je oblast Malé Asie, kde byl pěstován již před více než 5 000 lety. Dnes je však hojně rozšířený také v Evropě, nejčastěji se pěstuje v oblasti Středomoří. Plody fíkovníku smokvoň jsou velmi chutné, nejčastěji se podávají čerstvé nebo sušené. Obsahují celou řadu vitamínů a minerálních látek, působí jako mírné projímadlo a pomáhají při léčbě kašle nebo špatně se hojících ran.

  Ačkoliv je fíkovník subtropickou rostlinou, lze jej s úspěchem a vcelku bez potíží pěstovat i u nás. Doporučujeme fíkovník pěstovat v květináčích v interiéru, ve sklenících, zimních zahradách nebo v některých případech i venku. V takovém případě je potřeba jej zazimovat, nejlépe v chladné a temné místnosti, např. ve sklepě. Některé odolné odrůdy vydrží venku i přes zimu, ale musíte je chránit v případě tuhých mrazů.

 • Granátovník
  Granátovník

  Semena granátovníku

  Marhaník granátový, mnohdy také granátovník obecný, latinsky Punica granatum, je okrasná rostlina s největší pravděpodobností s původem ze Střední Asie. Dnes má domov v subtropických oblastech, zejména pak ve Středomoří. Jedná se o keřík nebo stromek dorůstající maximálně pár metrů výšky. Pro své zajímavé listy a nádherné červené květy je oblíbenou dekorativní rostlinou. Pokud budete úspěšní, můžete se dočkat také velmi sladké odměny v podobě plodů. Ty se však nekonzumují jako klasická jablka, je nutné z nich pouze vymačkat sladkou šťávu.

  Granátovník je možné pěstovat také v našich podmínkách. Přes léto jej nechávejte venku, na podzim pak schovejte do chladnější a temnější místnosti, např. do sklepa a omezte zálivku. Jelikož rostlině opadají listy, nepotřebuje žádné světlo. Pokud možnost uložení rostliny do sklepa nemáte, nechte granátovník přezimovat ve svém teplém a světlém pokoji, v takovém případě mu však listy neopadají a poroste dál. Je proto nutné jej nadále zalévat.

 • Guave
  Guave

  Semena guave

  Guave, nebo také česky kvajáva, je oblíbeným ovocem pocházejícím z Jižní nebo Střední Ameriky (v závislosti na odrůdě). Na první pohled může připomínat hrušku, jablko či citron. Chutná podobně jako hrušky nebo fíky. Guave je charakteristická vysokým obsahem vitamínu C – obsahuje až pětkrát více vitamínu C, než citrony nebo pomeranče. Dále je bohatá na provitamín A, vitamín B a vápník. Působí jako skvělý antioxidant, napomáhá snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v těle. Bývá označována i jako lék proti rakovině.

  Guave lze dobře pěstovat i ze semen. V naší nabídce naleznete známou odrůdu Psidium guajava, česky nazývanou kvajáva hrušková, nebo exotickou Eugenia stipitata, jejímž domovem je tropická Brazílie. Guave se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová rostlina, která potřebuje hodně světla a pravidelnou zálivku. Je možné guave během léta nechat venku, ale pozor na případné mrazíky, rostlina není mrazuvzdorná a jen krátkodobě snese nejnižší teplotu okolo 0°C. V zimě je vhodné nechat guave na chladnějším místě v teplotním rozmezí od 12 do 18°C.

 • Hroznovec
  Hroznovec

  Semena hroznovce

  Hroznovec je opadavý tropický keř s plody připomínající naši vinnou révu. Je charakteristickým svým velmi krátkým kmenem, ve volné přírodě dorůstá až 15 metrů výšky. Jeho domovem jsou pláže Latinské Ameriky, kde velmi dobře odolává i silným nárazům větru a nevadí mu ani sůl. Pro tuto svou schopnost je hroznovec někdy označován jako „mořské víno“. Jeho plody lze konzumovat syrové i vařené.

  Pěstování hroznovce ze semen je velmi jednoduché. Stačí zasadit do substrátu a nechat klíčit. V létě je možné hroznovec nechat venku, jakmile se ochladí, schovejte jej dovnitř. Rostlina totiž není mrazuvzdorná. Plody hroznovce můžete přímo konzumovat, případně z nich vyrobit šťávu nebo žele. Záleží jen na vás.

 • Paw Paw
  Paw Paw

  Semena indiánského banánovníku Paw Paw

  Muďoul trojlaločný, Asimina triloba, indiánský banán, banán severu, Hooiser banán, banán chudáka nebo paw paw – tato tropická dřevina má hned několik různých názvů, ale pod všemi se skrývá jeden jediný ovocný strom, který pochází z východního pobřeží Severní Ameriky a do Evropy byl poprvé přivezen kolem roku 1990. Mezi jeho přednosti patří zejména vysoká přizpůsobivost - skvěle snáší klimatické podmínky mírného pásma a lze jej tak bez jakýchkoliv problémů pěstovat i u nás a to dokonce i venku na zahradě. Paw Paw totiž v době vegetačního klidu snáší i velmi silné mrazy okolo -25 °C. Zatím navíc nejsou známi žádní přirození škůdci, kteří by v České republice indiánský banánovník napadali.

  Banánovník Paw Paw není nijak náročný ani co se pěstování týče. Je vhodné jej pěstovat na slunném, vlhkém a na živiny bohatém stanovišti. Pouze mladou rostlinu před přímým slunečním svitem chraňte. Ve volné přírodě totiž roste jako podrostová dřevina a mladé stromky proto vyžadují více stínu. Paw Paw je po celou dobu své vegetace velmi dekorativní dřevinou, která navíc plodí chutné plody, připomínající mix ananasu, banánu a manga. Tyto plody obsahují celou řadu vitamínů i minerálních látek.

 • Karambola
  Karambola

  Semena karamboly

  Karambola, neboli čínská hvězdice, je tropický až subtropický keř nebo strom, který dorůstá výšky kolem 6 - 9 metrů. Je známý zejména pro své pěticípé či šesticípé plody, které svým tvarem připomínají hvězdici – odtud název čínská hvězdice. Tento název je ale nepřesný, jelikož karambola nepochází z Číny. Jejím domovem jsou oblasti Malajsie, Indonésie a Indie. Obecně se tomuto stromku daří i v dalších tropických oblastech, např. v Brazílii, Kolumbii, na Floridě atp. Jelikož se jedná o teplomilnou dřevinu, lze ji v našich klimatických podmínkách pěstovat jen jako pokojovou rostlinu. Karambola snáší nejnižší teploty okolo -3 °C, větší mrazy by ji mohly nenávratně poškodit.

  Při pěstování je nutno karambole zajistit hodně slunečního svitu a teploty okolo 28 °C. Během léta je možné ji umístit ven, v zimě jí zajistěte teplotu asi 22 °C. Rostlině se daří v kypré půdě, bohaté na živiny. Karambolu není vhodné přemokřovat, zalévá se ideálně dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Pro své atraktivní listy i květy je vhodná jako dekorativní rostlina, ale při troše trpělivosti se dočkáte i sladké odměny v podobě plodů., které navíc při dozrávání voní po jasmínu. Chuť těchto plodů je specifická, podle některých chutná po angreštu, podle jiných po směsici papáji, pomeranče a grepu.

 • Kešu oříšky
  Kešu oříšky

  Semena kešu ořechů

  Kešu oříšky zřejmě není třeba nijak dlouze představovat. Méně známé už je však to, že rostou na stromu s názvem Anacardium occidentale, česky Ledvinovník západní. Tato středně velká dřevina dosahuje výšky asi 12 metrů. Jejím původem je severovýchodní část Jižní Ameriky, ale postupně byla zavlečena i do Indie a dalších tropických oblastí, především do východní Afriky. Ledvinovníku vyhovuje vlhké a horké klima s krátkou periodou sucha, obvykle se nachází jen v nižších polohách do 800 m n. m. Často roste v lesích, podél řek. V klimatických podmínkách mírného pásma je možné jej pěstovat ze semen jako pokojovou dřevinu.

  Plodem ledvinovníku je zdužnatělá stopka, která svým tvarem připomíná hrušku. Bývá označována jako kešu-jablko. Teprve na vrcholu tohoto nepravého plodu se nachází drobný plod ledvinovitového tvaru – kešu oříšek. Dospělý strom může za jeden rok vyprodukovat až 50 kg kešu oříšků. Ty jsou pro svou vynikající chuť a vysoký obsah prospěšných nenasycených mastných kyselin, bílkovin, vápníku nebo vitamínů nejen oblíbenou pochoutkou, ale také doporučenou potravinou ze strany lékařů nebo dietologů.

 • Kiwano
  Kiwano

  Semena kiwana

  Kiwano se někdy trefně nazývá jako „africká rohatá okurka“. Jedná se o rychle rostoucí liánu blízce příbuznou vodnímu melounu, původně se vyskytující v Africe. Ve 20. století však byla domestikována na Novém Zélandě a dnes se pěstuje také v Austrálii, Chile nebo Kalifornii. Jedná se o rostlinu vyžadující hodně tepla i světla, daří se jí zejména v subtropických oblastech. V klimatických podmínkách České republiky je proto vhodnější ji pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku. Kiwano, jakožto liánovitou rostlinu, je potřeba vyvazovat na konstrukce nebo sítě. Jedná se o cizosprašnou rostlinu, proto je nutné ji pro vzájemné opylení pěstovat ve více kusech.

  Plodem kiwana je asi 10 cm dlouhá okurka žluté až oranžové barvy. Na svém povrchu má nápadné hrbolky připomínající ostny. Uvnitř plodu se nachází lahodná zelená dužina, s konzistencí podobnou želé, a semínka, která nápadně připomínají semínka okurek. Pěstitelé by pro dosažení úspěchu měli zajistit, aby kiwano mělo dostatek vody a zároveň jej preventivně ochraňovat před plísňovými chorobami. Odměnou jim bude bohatá úroda – na jedné rostlině se může urodit až 300 g plodů.

 • Kiwi
  Kiwi

  Semena kiwi

  Actinidia, česky kiwi, je popínavá rostlina pocházející z Číny. Svůj podivný název dostala po stejnojmenném nelétavém ptákovi Kiwi, národním symbolu Nového Zélandu. Právě na Novém Zélandu se totiž pěstování kiwi poprvé hojně rozšířilo a až dodnes je tato země jedním z nejvýznamnějších producentů kiwi na světě. V naší nabídce naleznete tradiční odrůdu kiwi Actinidia chinensis nebo vyšlechtěnou odrůdu Actinidia arguta, známou jako minikiwi. V klimatických podmínkách České republiky lze úspěšně pěstovat obě zmíněné odrůdy, ale v případě, že kiwi hodláte pěstovat celoročně venku, je vhodnější druhá jmenovaná.

  Plodem kiwi je dobře známé ovoce zelené barvy s vysokým obsahem vitamínu C. Kiwi dozrává během podzimu a podobně jako vinné révě mu nevadí noční mrazíky – dokonce se díky koncentraci jednoduchých cukrů a vitamínů v takovém případě zlepšuje jeho chuť. S vinnou révou má keř kiwi ještě jedno společné, je vhodné jej pěstovat tak, aby byl rozložen na stěně nebo na konstrukci. Plody byste ideálně měli konzumovat okamžitě po sběru, v případě bohaté úrody je však samozřejmě můžete kompotovat, případně sušit.

 • Mučenka
  Mučenka

  Semena mučenky

  Mučenky. Nádherné popínavé liány nebo keře, které se rychle stanou ozdobou vaší zahrady. Poprvé byly objeveny už v 17. století v Jižní Americe, během barokní doby postupně došlo k jejich rozšíření do celé Evropy, kde se dodnes pěstují jako pokojové okrasné rostliny. Název mučenka získala pro nápadnou podobnost svého květu s trnovou korunou – symbolem utrpení a umučení Ježíše Krista. Mučenky lze jako jedny z mála exotických rostlin snadno pěstovat i u nás – jsou totiž vytrvalé a velmi přizpůsobivé.

  Některé druhy mučenek s vámi nebudou sdílet jenom svou krásu, ale také plody. Jedná se zejména o mučenku jedlou, známou jako maracuja, dále mučenku banánovou nebo mučenku pruhovanou. Plody jsou velmi lahodné a lze je konzumovat čerstvé, ale častější je jejich využití při přípravě ovocných šťáv. Pro opylení a správný vývoj plodů je vhodné pěstovat nejméně dvě rostliny, opylení můžete provést i ručně (např. za použití špejle s namotanou vatou). Na venkovních stanovištích mučenku opyluje hmyz.

 • Narančila
  Narančila

  Semena narančily

  Narančila patří mezi klenoty exotických rostlin, které lze v našich klimatických podmínkách pěstovat. Nádherným vzhledem a chutnými plody dokáže okouzlit takřka každého. Její zajímavý název pochází ze španělského naranjilla (pomerančík), ačkoliv původní domovinou této rostliny jsou jihoamerické Andy, zejména oblast Ekvádoru, kde se jí v indiánském jazyce říká lulum. Z Ekvádoru se narančila postupem času rozšířila také do Kolumbie, Peru, Latinské Ameriky a na začátku 20. století i do Spojených států. Narančila patří do čeledi lilkovitých, ačkoliv její plody nápadně připomínají pomeranče. Ty jsou na svém povrchu opatřeny tenkou vrstvou chloupků, proto se jim v České republice často říká „chlupaté pomeranče“. Chutí připomínají směs malin, jahod a ananasu.

  Narančila je velmi nenáročná na pěstování. Snáší takřka jakoukoliv půdu a nevyžaduje ani přílišné hnojení. Během léta ji lze pěstovat venku, ale je vhodné ji na venkovní stanoviště umisťovat až koncem května nebo v červnu, kdy nehrozí chladné noci. Narančila totiž jen těžko snáší teplotu pod 5 °C. Během zimy rostlinu pěstujte na světlém stanovišti o teplotách asi 10 – 18 °C a omezte zálivku. Ta by měla jinak být v průběhu celého roku vyrovnaná, narančila nemá ráda přemokření ani přeschnutí kořenů. V případě dodržování těchto základních principů vám narančila vykvete už po čtyřech měsících od výsevu.

 • Noni
  Noni

  Semena noni

  Zázrak z Havaje, strom života nebo dar z nebes. Tropická rostlina či keř noni získala už spoustu superlativních přízvisek. Dlužno dodat, že všechny zcela oprávněně. Plody této rostliny jsou totiž nesmírně bohaté na vitamíny, stopové prvky nebo antioxidanty. Už před více než 2 000 lety používali tehdejší léčitelé a šamani plody noni pro léčbu celé řady nemocí. Avšak teprve ve 20. století byly pozitivní účinky noni na zdraví člověka oficiálně potvrzeny také na lékařské půdě. Později se podařilo z jinak nepříliš chutných plodů extrahovat džus, který se mohl podávat široké veřejnosti. Dnes už je džus z noni komerčním produktem, který zajišťuje obživu celé řadě farmářů na Havaji, Tahiti a v dalších tropických oblastech. Relativně dostupný je džus také u nás.

  Noni lze s úspěchem pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Je to vznešená, velmi odolná a nenáročná rostlina, které vyhovuje světlé a slunné stanoviště s dostatkem vláhy. Během zimy ji uchovávejte v interiéru, zimní zahradě nebo skleníku v přibližné teplotě 20 °C. Noni je stálozelená a plodí celoročně. Pokud jí poskytnete vhodné podmínky, může začít plodit už ve druhém nebo třetím roce od výsevu. Pohlížejte však na noni zejména jako na okrasnou rostlinu – její celoročně voňavé bílé květy se stanou nádhernou ozdobou vašeho domova.

 • Ostružiník
  Ostružiník

  Semena ostružiníku

  Ostružiník je velmi dobře známý rod keřů z čeledi růžovité. Díky šlechtění a křížení se dělí na vysoký počet různých druhů, na základě zvolené taxonomie jich můžeme vymezit více než 1 000. Ostružiníky se dnes vyskytují takřka na celé planetě s výjimkou chladné Antarktidy. Je to dáno tím, že se jedná o nenáročné dřeviny, kterým se daří nejen na slunných stanovištích, ale také v polostínu nebo lesním podrostu. Navíc se velmi rychle rozrůstají. Při pěstování na zahradě je nutné jejich růst spíše brzdit, než přiživovat.

  Plodem ostružiníku jsou velmi chutné ostružiny. V případě ostružiníku maliníku je pak plodem malina. Z botanického hlediska spočívá rozdíl v tom, že zatímco u ostružiny prakticky nelze plod oddělit od kuželovitého plodního lůžka, u maliny to jde velmi snadno. Ostružiny i maliny se pyšní vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B, karotenu, antioxidantů a celé řady minerálních látek, např. fosforu, draslíku, železa nebo hořčíku. Mimoto obsahují také ozdravné bioflavonoidy. Méně známé je to, že lze využít také listy ostružiníku – např. pro přípravu výborného a velmi zdravého čaje.

 • Papája
  Papája

  Semena papáji

  Papája je exotickou dřevinou s domovem v jižním Mexiku a Guatemale. Dnes se však pěstuje prakticky ve všech tropických oblastech světa, zejména ve Střední a Jižní Americe. Strom, na první pohled silně připomínající palmu, roste až do výšky 10 metrů, ale dnes už existují kultivované druhy dorůstající jen do výšky 2 metrů. Plodem je až 10 kg vážící bobule podobná tykvi. Základem tohoto plodu je silná dužnina, v níž se nachází tisíce černých semen. Celý plod prostupují tzv. mléčnice, ze kterých po naříznutí vytéká bílá tekutina zvaná latex. Tato se využívá v kosmetickém průmyslu nebo také při výrobě žvýkaček.

  Ačkoliv je papája velmi teplomilnou dřevinou, která jen velmi těžko snáší teploty nižší než 15 °C, lze ji s úspěchem pěstovat také u nás. Základ tvoří teplo a vlhko, je nutné papáji dopřávat teploty okolo 20 °C a pravidelnou zálivku. V letním období ji lze krátkodobě pěstovat také pod širým nebem. V případě úspěchu se dokonce dočkáte i plodů, ačkoliv tyto budou přirozeně o trochu menší než ty, které vídáte v supermarketech. Plody papáji jsou bohaté na vitamíny A, B a C, draslík, vápník nebo železo. Mimoto obsahují látku papain, která rozkládá bílkoviny a pomáhá tak při trávení.

 • Pitaya
  Pitaya

  Semena pitaye

  Prazvláštní kaktus s velkým plodem na svých zádech. Obrovité bílé nebo žluté květy, jež kvetou pouze v noci. Omamná vůně, které nelze odolat. To není příběh z vymyšlené báje, ale příběh, který píše jeden z nejpozoruhodnějších druhů rostlinné říše vůbec – kaktus Hylocereus. Jeho květy si pro své jedinečné vlastnosti vysloužily přízviska měsíční květy nebo královny noci. Pozadu nezůstaly ani plody tohoto kaktusu, jež se nazývají dračí ovoce. Ve východní Asii se plodům říká také ovoce ohnivého draka nebo dračí perlové ovoce. U nás se zažil název pitaya. Ať už plodům budete říkat jakkoliv, vždy se jedná o bezostné masité bobule pokryté šupinami, jež připomínají rohy.

  Pitaya, někdy také Pitahaya, dosahuje délky až 20 cm. Nejčastěji má červenou až fialovou barvu, ale existují také druhy žluté barvy. Pitaya je nízkokalorická, bohatá na vitamín C, karoten, vápník nebo železo. Obsahuje rovněž vysoký podíl vlákniny. Kaktus lze pěstovat i u nás, jelikož se jedná o plazivou a popínavou rostlinu, vyhovují jí například skleníky s oporou. Ke svému úspěšnému růstu potřebuje hodně teplé klima, v zimě by se neměla ocitnout v prostředí s nižší teplotou, než 5 °C. Zálivku nepřehánějte, kaktusu vyhovuje spíše sušší prostředí. Při přemokření mu totiž opadávají květy nebo hnije ovoce.

 • Pomerančovník
  Pomerančovník

  Semena pomerančovníku

  Pomeranče jsou nejpěstovanějším citrusovým ovocem. Podle některých údajů tvoří až 70% podíl na světové produkci citrusů. Pocházejí pravděpodobně z jihovýchodní Asie, ale později byly obchodníky dovezeny do Evropy i Ameriky. Dnes se pomerančovníky, vzrostlé stromy dorůstající výšky až 10 metrů, pěstují takřka ve všech subtropických oblastech světa, které jim svým podnebím maximálně vyhovují. Existuje několik desítek druhů pomerančovníku, z nichž některé z nich lze s úspěchem pěstovat i u nás. Pomerančovníky totiž vedle své užitkové funkce mají také funkci dekorativní – jejich nádherné a celoročně voňavé bílé květy příjemně osvěží každou domácnost.

  Pro pěstování v našich klimatických podmínkách jsou vhodné např. pomerančovníky zakrslé (Citrus Mitis). Jedná se o malý stromeček dosahující výšky maximálně asi dvou metrů. Během léta jej lze pěstovat venku, v zimě mu vyhovuje teplota okolo 12 °C. Pomerančovník zakrslý doslova miluje přímé slunce, dopřejte mu proto slunné a dostatečně světlé stanoviště. Je vhodné jej uchovávat na stále stejném místě, pomerančovník se jen těžko přizpůsobuje změnám. Zálivku nepřehánějte, v létě stačí zalévat jen mírně, v zimě maximálně dvakrát týdně. Odměnou za vaši práci vám budiž nádherná a voňavá exotická rostlina, která při troše štěstí přinese i sladké pomeranče.

 • Tomel
  Tomel

  Semena tomelu, semena kaki

  Tomel, kaki nebo churma - za všemi těmito názvy se skrývá jeden jediný slaďoučký plod, který svým tvarem připomíná rajče. Kaki je plodem tomelu japonského, vzrostlého subtropického stromu s vysoce kvalitním dřevem podobným ebenu. Domovinou tohoto stromu jsou Korea a Čína, v současné době se však tomel komerčně pěstuje v prakticky celém subtropickém pásmu a je hojně rozšířený také ve Středozemí. Plody kaki se exportují do celého světa, ale aby náročnou cestu přežily bez úhony, jsou česány ještě v nezralém stavu. A takto nejsou vůbec chutné – mají naopak trpkou, až svíravou chuť. Proto musí dozrávat až na stole konečného spotřebitele.

  Chcete-li si kaki vychutnat skutečně čerstvé, dozrálé na sluníčku, můžete si je vypěstovat sami doma. Tomel japonský totiž nemá příliš vysoké pěstební nároky, od jara do podzimu ho můžete mít venku na zahradě, během zimy mu vyhovuje teplota kolem 1 °C. Přežije však i zimu venku, je mrazuvzdorný až do teploty -18 °C. V teplejších oblastech České republiky se tak může pěstovat venku celoročně, ve vyšších polohách je vhodné chránit strom přikrývkou chvojí. Pozor na příliš mladé stromky, do tří let je nutné chránit je před mrazem celé. Samotné plody se konzumují plně vyzrálé, jsou velmi sladké, chutnají podobně jako meruňky s příměsí vanilky. Obsahují vysoké množství vitamínu C.

 • Ostatní exotické plody
  Ostatní exotické plody
na stránku
Zobrazeno 1 - 23 z 46 produktů
 • Maklura oranžová - Maclura pomifera - semena - 5 ks
  44 Kč s DPH Skladem
  Maklura oranžová pochází původně z USA, kde dorůstá do výšky 15 – 20 m. U nás se této rostlině daří i venku v teplejších oblastech. V našich podmínkách se můžete dočkat výšky 5 – 8 m. Strom kvete od května do června a následně vytváří žlutozelené vrásčité plody. Tyto plody nejsou jedlé. Jedinou jedlou součástí jsou semínka, která připomínají semínka...
 • Salámový strom - Kigelia africana - semena - 4 ks
  52 Kč s DPH Skladem
  Kigelia neboli salámový strom je rostlina, která ve své rodné Africe dorůstá do výšky až 15 m. U nás se pěstuje pouze jako pokojová rostlina v květináči. Vytváří až 15 cm velké purpurové květy a plodí válcovité lusky o váze až 12 kg. Tyto plody nejsou jedlé, ale poskytují potravu zvířatům. V tradičním léčitelství má tato rostlina nezastupitelnou roli,...
 • Boryt barvířský - Isatis tinctoria - semena - 8 ks
  25 Kč s DPH Skladem
  Boryt barvířský je léčivá bylina, pocházející z oblasti Středozemního moře. Pěstuje se jako jednoletá nebo dvouletá rostlina. Vyskytuje se nejčastěji na suchých místech, při okrajích cest či na opuštěných chudých půdách. Rostlina dorůstá do výšky cca 1 m a kvete od května do června drobnými žlutými květy. Boryt barvířský je známý zejména pro své modré...
 • Anona čerimoja - Anona cherimola - semena - 5 ks
  53 Kč s DPH Skladem
  Anona čerimoja pochází ze severní části Jižní Ameriky, kde roste v horách tropů a subtropů. Tato odrůda anony je zvyklá i na chladnější podmínky a snáší lehčí mrazy do -5 °C. Je pěstována zejména pro své lahodné ovoce, které je příjemné chuti, a používá se k výrobě džusů, dezertů či zmrzliny. Plody anony obsahují sacharidy, bílkoviny, minerální látky a...
 • Boroja - Borojoa patinoi - semena - 5 ks
  48 Kč s DPH Skladem
  Boroja je stálezelený strom, pocházející z oblasti Kolumbie, Ekvádoru a Panamy. V přirozených podmínkách roste v místech s větším množstvím srážek a vysokou teplotou. Rostlina dorůstá do výšky 3 – 5 m a kvete krémově bílými květy. Následně vytváří až 1 kg těžké plody, které dozrávají do červenohnědé barvy. Plody jsou jedlé, chuťově podobné tamarindu....
 • Bilimbi - Averrhoa bilimbi - semena - 5 ks
  68 Kč s DPH Skladem
  Bilimbi je malý stálezelený strom, pocházející z oblasti jihovýchodní Asie. Vyhovuje mu tropické podnebí. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Rostlina kvete fialovými květy a vytváří podlouhlé plody, podobné okurce. Jsou ovšem poměrně kyselé, a tak se k přímé konzumaci příliš nehodí.
 • Papaya melounová - Carica Papaya - semena - 4 ks
  61 Kč s DPH Skladem
  Papaya je asi 10 m vysoký tropický strom, pocházející ze Střední Ameriky. Plodí 15 – 20 cm velké plody, které dozrávají do zelenožluté barvy. U doma pěstované rostliny mohou být plody menší. Uvnitř plodu se nachází oranžová dužina, která se vyznačuje sladkou chutí. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Využívá se k zlepšení trávení, zraku, zmírňuje...
 • Morušovník bílý - Morus alba - semena - 5 ks
  54 Kč s DPH Skladem
  Morušovník bílý je teplomilná rostlina, která dosahuje výšky 10 – 15 m. Je to velmi rychle rostoucí odrůda, která plodí bílé až červené plody, které se vyznačují větší sladkostí než černé odrůdy. Plody je možné konzumovat syrové nebo je zavařovat či využít do nejrůznějších pokrmů.
 • Papaya červená - Carica papaya - semena - 5 ks
  46 Kč s DPH Skladem
  Papaya červená je někdy nazývaná také jako palmová tykev. Je původem z oblasti Mexika, kde tato exotická trvalka dorůstá do výšky několika metrů. U nás se pěstuje celoročně doma a dosahuje menší výšky i menší velikosti plodů. Plody kromě své výtečné chuti obsahují mnoho vitamínů.
 • Fíkovník drobnolistý - Ficus benjamina - semena - 4 ks
  53 Kč s DPH Skladem
  Fíkovník drobnolistý je rostlina pocházející z deštných pralesů Indonésie. U nás je pěstován jako nenáročná pokojová rostlina, kterou je možné tvarovat jako bonsaj. Plody rostliny jsou jedlé, ale běžně se tento druh fíkovníku pro ovoce nepěstuje.
 • Oslizák líbezný - Aegle marmelos - semena - 3 ks
  37 Kč s DPH Skladem
  Oslizák pochází z Indie, kde roste na suchých místech do nadmořské výšky až 1200 m. Toleruje vysoké teploty v létě a v zimě i krátkodobý pokles teplot mírně pod bod mrazu. Rostliny jsou vysoké 8 – 12 m, v našich podmínkách dorůstají do výšky max. 3 m. Jsou velmi vhodné k řezu a tvarování jako bonsaje. Oslizák kvete od dubna do července krémovými květy....
 • Tamarind indický - Tamarindus indica - semena - 5 ks
  52 Kč s DPH Skladem
  Tamarind indický je 20 – 30 m vysoký strom, který se v našich podmínkách pěstuje celoročně jako pokojová rostlina. Lze jej také tvarovat jako bonsaj. Rostlina kvete bílými květy a tvoří jedlé plody, které mají tvar napravidelného lusku. Dřeň je červenohnědá a má sladkokyselou chuť. Kromě vynikající chuti obsahují plody velké množství vlákniny, proteinů,...
 • Solanum sessiliflorum - Solanum sessiliflorum - semena - 10 Ks
  36 Kč s DPH Skladem
  Solanum sessiliflorum je tropický vytrvalý keř, který se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová rostlina. Tvoří červenohnědé plody, které jsou jedlé a velice chutné. Lze je konzumovat přímo nebo využít k přípravě pokrmů.
 • Granátové jablko - Punica Granatum - semena - 5 ks
  61 Kč s DPH Skladem
  Granátové jablko se v našich podmínkách pěstuje nejčastěji jako pokojová rostlina, i když je možné jej od jara do podzimu pěstovat na balkóně. Vytváří červené květy a následně přibližně 9 cm velké kulovité plody, které připomínají jablko. Plody jsou plné prospěšných látek, vitamínů, minerálů, aminokyselin apod. V tradiční medicíně se využívá k podpoře...
 • Banánovník habešský - Ensete vetricosum - semena - 3 ks
  53 Kč s DPH Skladem
  Banánovník habešský je masivní odrůda, pocházející z Etiopie. Roste ve větších nadmořských výškách v oblasti etiopských hor. Dobře odolává chladu, ale není mrazuvzdorný. Rostlina dorůstá do výšky 6 – 12 m, v našich podmínkách přibližně do 5 m. Dominantou této rostliny je mohutný kmen a také obrovské listy, které mohou měřit i několik metrů na délku.
 • Jahodový strom - Planika obecná - Arbutus unedo - semena - 5 ks
  58 Kč s DPH Skladem
  Jahodový strom neboli planika obecná je stálezelený keř či nižší strom, pocházející z oblasti Středomoří. V našich klimatických podmínkách se pěstuje jako okrasná pokojová rostlina. Vytváří dekorativní 2 – 3 cm velké plody, které jsou vzhledem podobné liči a chutí jahodám. Jejich barva je sytě červená. Plody se příliš nehodí k přímé konzumaci a využívají...
 • Banánovník Cheesmanii - Musa cheesmanii - semena - 3 ks
  58 Kč s DPH Skladem
  Banánovník Cheesmanii pochází ze severovýchodní Indie. Vyznačuje se rychlým růstem a celkovou výškou do 7 m. Jedná se o mrazuvzdornou odrůdu, která odolává chladu -5 °C. Rostlina se vyznačuje značnou robusticitou a silným kmenem, který má purpurové zbarvení. Květy jsou bílé až jemně nažloutlé. Plodí 14 cm dlouhé banány, které jsou jedlé.
 • Morušovník černý - Morus nigra - semena - 5 ks
  54 Kč s DPH Skladem
  Morušovník černý je strom, dorůstající do výšky 10 m. Kvete od května do června a plodí tmavě fialové až černé plody, podobné ostružinám. Plody jsou přibližně 2–4 cm dlouhé a mají příjemnou sladkokyselou chuť. I přesto, že se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, vyhovují jí spíše teplejší oblasti.
 • Fíkovník indický - Ficus benghalensis - semena - 5 ks
  44 Kč s DPH Skladem
  Fíkovník indický je velký, rychle rostoucí strom, který dorůstá do výšky až 25 m. V našich podmínkách je nejčastěji pěstován jako pokojová rostlina. Strom je hinduisty považován za posvátný a je s oblibou vysazován kolem indických chrámů. Plod je žlutý až červený, kulovitý, přibližně 2 cm velký. V tradiční medicíně se fíkovník využívá k léčbě trávicích...
 • Banánovník zakrslý - Musa Velutina - semena - 3 ks
  68 Kč s DPH Skladem
  Banánovník zakrslý je tropická rostlina, původem z Indie. Dorůstá do výšky max. 1,5 m a vyznačuje se svým výrazným růžovým květenstvím. Díky svému dekorativnímu vzhledu je vhodnou ozdobou bytů, skleníků či zimních zahrad. Plody jsou jedlé, asi 7 cm dlouhé. Po dozrání se banány samy otvírají. Rostlina není mrazuvzdorná. 
 • Kudranie - Cudrania tricuspidata - semena - 5 ks
  49 Kč s DPH Skladem
  Kudranie je ovocná dřevina, pocházející z východní Asie. Ve své domovině dorůstá do výšky okolo 6 m. U nás ji lze pěstovat i venku v teplých oblastech. Při pěstování v našich podmínkách počítejte s výškou okolo 3 m. Rostlina plodí drobné aromatické ovoce, které vzhledově připomíná maliny. Má červenou barvu a vynikající chuť. Plody obsahují velké množství...
 • Banánovník Sikkism - Musa sikkimensis - semena - 3 ks
  49 Kč s DPH Skladem
  Banánovník Sikkism pochází z vyšších poloh Bhútánu a Indie. Dorůstá do výšky 4 – 6 m. Vzhledem k jeho přirozenému prostředí, se jedná o mrazuvzdornou odrůdu. Vyznačuje se velkými zelenými listy s červeným pruhováním. Květy jsou červené, plody mají sladkou chuť.
 • Banánovník Dwarf Cavendish - Musa Acuminata - semena - 5 ks
  71 Kč s DPH Skladem
  Banánovník Dwarf Cavendish je zakrslá odrůda, původem z jihovýchodní Asie. Je vhodným doplňkem interiéru či zimních zahrad. Rostlina dorůstá do výšky přibližně 2 m. Kvete bílými květy, ze kterých vznikají jedlé banány.
Zobrazeno 1 - 23 z 46 produktů

Menu