Exotická dřevina, jejíž plody se podobají pomerančům – maklura oranžová

Exotická dřevina, jejíž plody se podobají pomerančům – maklura oranžová

Exotické dřeviny naši zimu nemilují, obvykle v ní vymrzají. Jednou z nich je i maklura oranžová. Maklura oranžová (Maclura pomifera) patří do čeledi morušovníkovitých a je velmi teplomilná. U nás byla vysazena poprvé v roce 1865 na Hluboké. Dále byl tento exotický opadavý strom s krátkým kmenem a hustou korunou vysazován na jižní Moravě a jižním Slovensku.

V původních místech výskytu (za její domovinu jsou považovány oblasti okolo řeky Red River ve státech Arkansas, Oklahoma a Texas a dále místa ve státech Missouri a Louisiana) může tento dvoudomý strom dosáhnout výšky až 20 metrů. U nás, v středoevropských podmínkách, je to však o mnoho méně, a to pouze 5 až 8 m. Na větvích stromu jsou až 2,5 cm dlouhé tuhé trny, existuje však i odrůda beztrnná: ´Maclura pomifera ´Inermis´´.

Rostlina kvete v dubnu až v květnu. Květy jsou nenápadné zelené, ovšem její plody mohou dosáhnout průměru až 15 cm. Plody má podobné pomerančům - silně vrásčitou kůží a také plodům jinanu dvoulaločného. Někdy se jí proto říká pomerančovka oranžová.

Kromě již zmiňovaného tepla rostlina vyžaduje ke zdárnému růstu propustné půdy a klima se zvýšenou vzdušnou vlhkostí. Ideální roční úhrn srážek je 600 až 1000 mm. Svědčí jí stanoviště na plném slunci. Ublíží ji zimní teploty pod −20 °C, mladé rostliny bývají mrazem zničeny, starší obvykle i po hlubokém namrznutí dobře obrážejí. V zemích původu roste i na místech občasně zaplavovaných vodou, tolerují však i extrémní sucho. Lehce zplaňuje a na prostorách s nedostatkem konkurenčně silných druhů vytváří husté porosty.

Rostlina je celá prostoupena mléčnicemi, což je společně s trny její způsob obrany před spásáním býložravou zvěří. Mléčnice slouží k zacelování a hojivým procesům, dojde-li k poškození rostliny. V našich klimatických podmínkách plody nestačí dostatečně vyzrát a zůstávají pouze v zelené barvě.

Pozor - plody nejsou jedlé. Listy maklury se dají hospodářsky využít, a to jako potrava pro housenky bource morušového (je ze stejné čeledi jako moruše). Maklury jsou ceněny pro své zlatožluté až tmavohnědé dřevo, které je pevné a hedvábně lesklé, vnější vrstva běle je tlustá nejvýše 2 cm. Dřevo je imunní proti termitům a plísním, je těžké, dobře odolává vzdušné vlhkosti. Dodnes se tradičně používá k výrobě luků. Nevýhodou je, že se špatně natírá nebo lepí. Stromy jsou odolné proti městskému znečištění ovzduší i posypové soli, používají se jako pionýrské rostliny při rekultivaci výsypek povrchových dolů i proti erozi půdy. Rostlin jsou využívány k výsadbě těžce prostupných živých plotů.

Vědecké studie prokázaly u látek obsažených v makluře kempferol - snižující riziko srdečně cévních příhod. Dále obsahuje látky jako je pomiferin s antidiabetickým a anitoxidačním účinkem. Látky jsou z maklury získávány pouze v syntetické podobě. K pěstování u nás je doporučován kultivar Maclura pomifera ‘Fan dArc‘, která je z oblíbených kultivarů ta nejodolnější. Rostliny jsou pěstovány ze semen.

Napsáno dne: 2020-08-20 182

Související články

Prastará léčivka, která u nás...

Pěstujeme tradiční druhy rostlin

Máte-li založené vřesoviště,...

Brusinky jsou odolné a vhodně doplní venkovní záhony

Muchovník má chutné a zdravé plody podobné borůvkám

Cizokrajné ovoce podobné borůvkám, zkuste pěstovat netradiční plodiny

Pěstovat ředkvičky lze celoročně

Pěstování ředkviček je opravdu nenáročné, za trochu péče získáte skvělé plody

Exotické ovoce nemusíte kupovat jen v obchodech, lze pěstovat i doma

Exotické rostliny budou zdobit Váš interiér po celý rok

Papája ze semínek

Máte rádi plody Papáji? Papája je nejen chutná, ale i zdravá. Dobrou zprávou je, že tuto exotickou rostlinu si můžete...

Jak správně uchovávat semena

Co dělat se semínky, pokud je nechceme všechna spotřebovat najednou?

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu