×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Zkuste napsat hledaný produkt jinak
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Co dělat v únoru na zahradě?

Je tu únor, doma možná už máte vysetá některá ze semínek zeleniny a napjatě čekáte na první sluneční paprsky? Poradíme vám, co je nyní potřeba udělat na zahrádce a záhonku, abyste byli kompletně připraveni na jarní sezónu.

Jestliže jste na podzim nestihli shrabat všechno listí pod ovocnými stromy, můžete to dokončit do konce února. Zabráníte tak šíření houbových chorob, rzi a strupovitosti.

Budete­-li na jaře vysazovat stromy a keře, již v únoru můžete vykopat jámy, aby stihly dobře zvětrat.

Máte­-li založený kompost, prospěje mu přeházení.

Za bezmrazého počasí na konci února, kdy nejsou listy trávy zkřehlé, prospěje trávníku vyhrabání odumřelé trávy a mechu.

Pokud růže trpěly černou skvrnitostí listů, rozhodíme pod jejich keře síran draselný v množství 35 g na metr.

Pěstujeme-­li košťálovou zeleninu, záhon pro ni určený posypeme páleným vápnem, které působí preventivně proti kořenovým nádorům. Fungicidem proti kadeřavosti ošetříme broskvoně a nektarinky v době nalévání pupenů. Opravíme treláže pro popínavé rostliny, dříve než je začnou ovíjet. Odstraníme mech a lišejníky z kmenů ovocných stromů a natřeme je slabým roztokem vápna proti praskání.

V druhém únorovém týdnu vyséváme do misek za oknem brokolici, raný salát, celerlilky a papriky, případně i rajčata, košťálovinycibuli a petrželku pro časnou sklizeň. Salátu postačí teplota 10 - ­15°, papriky, rajčata a lilky ke klíčení potřebují nejméně 20°C.

Lze již také předpěstovat plaménkyhledíky a dosny, poslední termín je pro lobelky a petúnie. Misky umístíme co nejvíce na světlo – ideální je jižně či východně orientované okno, případně fotosyntetická zářivka. Ideální mikroklima zajistí sadbovač, fólie nebo průsvitný plast.
Klíčení urychlíme máčením semen ve vlažné vodě nebo bylinkovém nálevu (z antiseptického heřmánku, posilující přesličky a pod). Salátu stačí pár hodin, rajčata a papriky snesou den i dva.

V lednu zaseté semenáčky přepichujeme. Máme-­li vytápěný skleník, sázíme salátkedlubny i salátové okurky, do nevytápěného skleníku nebo teplého pařeniště postupně vyséváme ředkvičky a další otužilou zeleninu.

Nejsou- ­li silné mrazy, prořežeme rybízové keře.

Fuchsie, které začínají rašit, sestřihneme o dvě třetiny. Do nového substrátu obohaceného vyzrálým kompostem můžeme přesadit přezimované pelargónie a umístit je na světlé místo. Na konci února můžeme záhony překrýt černou fólií či poklopy, aby se půda prohřála. Pro časné, únorové nakličování a ranou sklizeň vybírejte rané odrůdy brambor.

Vyzkoušíme klíčivost semínek, pokud jste v domácích zásobách objevili semena starší než rok. Stačí je vysít na misku vyloženou vlhkou buničinou a přiklopenou sklem či fólii, aby nevysychala. Vyklíčí­-li za dva až tři týdny alespoň 80% semen, má smysl s osivem dále pracovat. Jestliže vyklíčí 50%, můžete je použít také a vysít hustěji, ale výsledek není zaručen.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se