×
Hledat v našem blogu

Jarní péče o trávník

Stejně jako naše tělo, potřebuje jarní očistnou kůru i trávník, pokud ho chcete mít v létě hustý a měkký. S péčí začneme koncem března, po roztátí sněhu a rozmrznutí půdy, v době kdy trávník opět začne růst.

V první řadě musíme trávník provzdušnit.
Odstraníme tak mech, plevel, spadané listí apod. Nejlépe provzdušníme trávník vertikutací, kterou provedeme pomocí vertikutátoru či namáhavěji železnými hráběmi. Vertikutace spočívá v zařezávání ostnů nebo nožů do země, cca 2-3 mm do hloubky. Rotující nože vertikutátoru půdu prořezávají a zároveň vytrhávají mech a travní houby.
Při dobře provedené vertikutaci se do půdy lépe dostávají živiny, sluneční paprsky a voda. Trávník může poté vypadat nevzhledně, ale nemusíte mít strach, takto vzniklé menší plochy brzy samy zarostou a trávník se zazelená.

Po očistě vyschlá nebo vyležená místa dosejeme. Trávník lze případně i „zahušťovat“ dosetím v celé ploše. Na prořídlá místa rozhodíme travní semeno a hrabičkami ho lehce zapravíme do nakypřené zeminy.
Aby byl trávník kompaktní, sejte vždy stejnou travní směs.
Když někde vyraší nepříjemný plevel, okamžitě ho vydloubněte, zlikvidujete-li ho v zárodku, alespoň se v trávě moc nerozroste. Pomoci může i chemie. V případě většího rozšíření plevelů použijte některý ze selektivních herbicidů – hubí právě plevely, zatímco trávě neuškodí.
Vhodný termín pro jejich použití je duben po prvním posekání. Nechte působit týden až čtrnáct dní, pak po dalším sekání prázdná místa dosejete vhodnou travní směsí. 

Trávník je také důležité pohnojit. Hnojení je důležité pro růst a odnožování.
Trávník zásobíme živinami na začátku sezony a na přelomu jara a léta speciálním dlouhodobě působícím hnojivem, může být ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Tráva potřebuje pro správnou a vyváženou výživu tyto prvky: dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, železo. Hnojivo rozhazujeme rovnoměrně, abychom ho nespálili.

A jak správně sekat?

Pravidelné sečení patří k základní péči o trávník. Nevhodně posečená plocha je nejen nevzhledná na pohled, ale může také napomáhat poškození travního porostu. Podle typu trávníku a použitých travin udržujeme potřebnou výšku porostu.
Porost se pravidelným sečením zahušťuje a podporuje se odnožování travních stébel.
Po zimě je vhodné trávu začít sekat až v době, kdy doroste výšky alespoň 8 cm. Nejprve sekačku nastavte na nejvyšší úroveň a postupně při dalším sekání snižujte. Příliš malá výška trávy by mohla vést k poškození kořenového systému v důsledku jarních mrazíků. Při každém sekání je vhodné snižovat výšku trávníku maximálně o třetinu výšky stébel.

Nedaří se Vám udržet „anglický či golfový trávník“? Nezoufejte, trávě můžete dát volnost a nechat ji zarůst lučními květinami.
Květinová louka potřebuje také udržovat, prořezávat a sekat, ale není tak náročná na čas a na péči. Louka s vlčími máky, pryskyřníky, kopretinami, lupinami, zvonky, diviznami, rozrazilem, růžovým jetelem, na vlhkých místech z jara i pomněnkami a blatouchy vás potěší svou krásou. Stačí posekat až vzrostlou trávu tak dvakrát až třikrát za sezonu.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se