×
Hledat v našem blogu

Hrách setý – jaké druhy vysít a jak na jeho pěstování?

Hrách setý (Pisum sativum) je jednoletá popínavá rostlina z čeledi bobovitých, u nás se nejčastěji pěstuje hrách dřeňový a cukrový. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Dřeňový hrách - z lusků se vybírají nezralá zrna, která se používají zejména ke konzervování a do zeleninových mražených směsí, pro přímý konzum i do salátů, polévek atd.

Cukrový hrách - nezralé, sladké a křehké ploché lusky nemají vnitřní pergamenovou blánu a tak se dají jíst celé. Hrách patří k nejstarším kulturním plodinám, původem je z východní oblasti Středomoří, ale dnes se ve velkém pěstuje v celém mírném pásmu.

Velmi raná odrůda s dlouhými asi 10cm lusky, v nichž najdeme 10 až 12 velkých šťavnatých zrn. Dorůstá výšky 60 až 80 cm, rostliny jsou silné, bohatě olistěné, se světle zelenými listy.

Pozdní odrůda dosahující výšky 80 cm, lusky obsahují 8–9 zrn středně zelené barvy. Je určen pro přímou spotřebu.

Středně raná klasická odrůda s bílými květy a plochými, křehkými lusky, které se konzumují celé. Hodí se na vaření i k nakládání.

Polopozdní odrůda, dorůstá do výšky 60 cm, k jídlu se používají celé velké ploché lusky o délce 9–10 cm s nedozrálými semeny buď syrové, nebo vařené jako příloha. Vyznačují se velmi sladkou chutí.

Hrách není na půdu příliš náročný, upřednostňuje střední a lehčí nezaplevelené půdy. Dobře snáší chlad, proto jej můžeme vysévat již od března. Z nemocí hrách ohrožuje antraknóza, hnědá skvrnitost, suchá kořenová spála, plíseň a padlí, proto používáme kvalitní osivo, které je namořené, případně naočkované biologickými přípravky, které zajistí hrachu přírodní ochranu před cizopasnými houbami.

Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 - 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 - 5 cm, do hloubky 4 - 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe. Pnoucím odrůdám musíme připravit oporu. Sklizeň prodloužíme postupnými výsevy. V případě dlouhodobého sucha vydatně zavlažujeme. Na stejném pozemku hrách pěstujeme po 4 letech, ale doporučován je raději šestiletý cyklus.

Hrách patří mezi velmi zdravou zeleninu. Obsahuje velké množství vitamínů (především skupiny B) a minerálních látek, jako je draslík, fosfor, hořčík, měď a vápník, také vitamín C, který je nejdůležitějším antioxidantem a stejně tak i množství karotenu (provitamin A). Má rovněž vysoký obsah lecitinu a ten dokáže v krvi rozpouštět cholesterol a nezdravé tuky. Je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin a rostlinné vlákniny.

Tag: Luskoviny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se