×
Hledat v našem blogu

Kvetou velkou část roku, macešky do truhlíku i na záhon

Květy macešky jsou nejen krásné, ale některé druhy i příjemně voní a vyskytují se v mnoha odstínech i barevných kombinací. Slušet jim to bude jak v předzahrádce, tak i v okrasných záhonech, v truhlíku za oknem i v jiných přenosných nádobách. Nevyžadují žádnou zvláštní péči a snadno porostou i začátečníkům.

Maceška (Viola), lidově se jí říká i violka, je dvouletka, může být i krátkověkou trvalkou. Rostlina dorůstá 15 – 20 centimetrů, vyšlechtěná byla v 19. století z plané violky trojbarevné, o které se říká, že je bylinou lásky a má uklidňující účinky. Macešky byly vyšlechtěny ve velkém množství barev a jejich kombinací od bílé až po černou (již více než 450 druhů). Některé jsou jednobarevné, jiné vícebarevné nebo mají barevně odlišené oko, další mají zajímavou kresbu, některé jsou drobnokvěté, jiné s květy až osm centimetrů velkými.

Podle termínu, kdy je vysejeme, pokvetou v podstatě od jara až do zámrazu (podle doby květu je rozdělujeme na rané, které mají drobnější květy, jsou do značné míry mrazuvzdorné, a kvetou od podzimu, přes mírnou zimu až do jara, pozdní, které kvetou od jara až do konce léta, a japonské F1 hybridy s velkými barevnými květy, které ale zimu nesnášejí).

Rostliny si můžeme předpěstovat ze semínek (pro jarní kvetení sázíme semena v červnu a červenci, pro podzimní brzy na jaře), pokvetou však až druhým rokem, nebo si nakoupíme již vypěstované sazenice. Kupujeme-li sazeničky, měly by mít 6 – 9 pravých lístků. Violky jako jedny z mála květin, které dobře snášejí přesazování i v době, kdy kvetou. Půda by měla být humózní s dostatkem živin, nejlépe obohacená vyzrálým kompostem, propustná a mírně vlhká. Vzrostlé sazeničky sázíme v rozestupu 15 – 25 cm. Sázíme-li macešky do nádob, opatříme je dobrou drenáží.

Zaléváme podle potřeby, nutné je to zvláště v období sucha. Přihnojujeme 3-4x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas nakypříme. Macešky nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Upřednostňují stanoviště v polostínu. Při vysokých letních teplotách macešky většinou přestávají kvést, a začnou znovu, když se trochu ochladí. Na zimu macešky na záhonech zakryjeme chvojím, a pokud zrovna nemrzne, zalijeme je. Nádoby je možné uskladnit ve světlých prostorách bez mrazů, nebo je zakopat do země.

Kombinovat je můžeme s některými trvalkami nebo cibulovinami.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se