×
Hledat v našem blogu

Pěstujte a mlsejte čerstvé fíky, plodit budou i na terase

Plody jsou výtečnou zdravou pochoutkou, navíc ty které nesníte, můžete nasušit či z nich připravit výtečnou marmeládu.

Fíkovník, smokvoň (Ficuscarica) patří mezi nejodolnější subtropické rostliny - jde o rychle rostoucí keř až strom, patřící do čeledi morušníkovitých. Původem je pravděpodobně z Přední Asie, dnes se však pěstuje od západního Středozemí až po severovýchodní Indii a Čínu a také v Austrálii. Je jednou z nejstarších kulturních rostlin. První zmínky o jeho pěstování pocházejí z doby před 5000 lety. Dřevo smokvoní, měkké, ale velmi trvanlivé, se navíc využívá v truhlářství.

K opylování bývalo zapotřebí symbiotických vosiček fíkovnic, ale dnes už jsou vyšlechtěny odrůdy, které opylení nepotřebují a pro domácí pěstování jsou tak výhodnější. A překvapivě, pěstování smokvoní není vůbec náročné:

  • nežijete-li v teplých oblastech naší republiky (např. vinařských), kde by šlo fíkovník pěstovat i na chráněném místě v zahradě celoročně (s ochranou proti mrazům pod – 5 °C), můžete ho pěstovat i ve větších nádobách na balkóně či terase.
  • fíkovníku dopřejeme propustnou zeminu složenou ze zahradnického substrátu a 10% písku.
  • od jara do podzimu umístíme fíkovník na teplém slunném stanovišti venku, nejlépe u jižní stěny domu nebo na balkoně obráceném na jih. Na venkovní prostředí rostlinu postupně zvykáme.
  • pěstujete-li fíkovník v nádobě, potřebuje samozřejmě přihnojování, ale přeženete-li hnojení, porostou hlavně listy. Jednou týdně přihnojujte rostliny univerzálním hnojivem, v září je pak vhodné hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, který podpoří odolnost vůči zimě.
  • během vegetace mu dopřejte vydatnou zálivku, v době dozrávání plodů množství vody však poněkud omezíme, aby plody nepraskaly.
  • v zimě  rostlinám vyhovují teploty lehce nad bodem mrazu,  umístíme je tedy ve skleníku, v zimní zahradě nebo v chladné místnosti v bytě, a necháme odpočinout, nepotřebují světlo – fíkovník je opadavý a v zimě tedy slunce nepostrádá. Jsou-li na rostlině nasazené a nevyzrálé plody z podzimní násady, po opadu listů na rostlině přezimují, v příštím roce pokračují v růstu a velmi brzo dozrají. V tomto období je zavlažujte minimálně, jen aby zemina zcela nevyschla. Po období klidu zálivku opět zvýšíme.
  • chcete-li keř řezem zakrátit, nejlepší termín je konec února.
  • smokvoně pěstované v nádobách každým rokem na podzim přesazujeme.
  • některé odrůdy fíkovníků plodí již 2. rokem, a to velmi bohatě - při dobré péči obvykle dvakrát ročně. Plody raných odrůd dozrávají za 80 až 100 dní, pozdní odrůdy asi za 125 dní.

Fíky v čerstvém stavu obsahují asi 80 % vody, provitamin A, až 26 % sacharidů. Připravit z nich lze lahodné a sladké džusy, kompoty, saláty, marmelády, vína i likéry. Oblíbené jsou také v kombinaci se sýrem či šunkou. Po usušení obsahují až 75 % sacharidů, 6 % bílkovin, asi 1 % tuků a jsou téměř bez vitamínu C. Výtečné jsou plněné ořechy, kandované, i samotné.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se