Nezapomeňte zazimovat jezírko, aby se všichni jeho obyvatelé dožili ve zdraví jara

Nezapomeňte zazimovat jezírko, aby se všichni jeho obyvatelé dožili ve zdraví jara

Ať už máte na zahradě jezírko s rybami nebo bez nich, je třeba se o něj na podzim postarat, vyčistit ho a zazimovat. Tyto práce nepodceňujte, záhy byste mohli ohrozit život všech obyvatel v jezírku a v následujícím roce přivolat např. přemnožení řas.

Z vodní hladiny je potřeba odstranit listí a všechny rostlinné zbytky, které do jezírka nafouká vítr či spláchne déšť. Ze dna jezírka dále odstraňte kal, a to buď s pomocí vysavače, nebo k tomu určeného přípravku. Organické zatížení vody v jezírku na minimum mohou snížit některé bakterie, které zbytky zneškodní a slouží i jako prevence.  Na podzim a v zimě s příchodem mrazů přestává voda cirkulovat a neprokysličuje se. Při rozkladném procesu vznikají plyny, které se pak drží ve vodě a ohrožují veškerý život pod hladinou jezírka.
 
Aby do jezírka nepadala záplava listí a další větší kusy nečistot, přehoďte přes vodní hladinu ochrannou síť. Prodávané krycí sítě jsou většinou opatřeny kotvícími kolíky. Lze však použít i jemné pletivo s drobnými oky, třeba to, které používají chovatelé králíků.
 
Jestliže se příliš rozrostla zeleň v jezírku, zredukujte ji. Odumřelé zbytky rostlinné hmoty by mohly znečistit vodu. Rákosy a ostatní rostliny s dutými stvoly před zimou zastřihněte těsně nad hladinou. V zimě, až hladinu jezírka pokryje led, budou sloužit k odvádění plynů z jezírka a též k jeho zásobování kyslíkem. Hrozí-li některým vodním rostlinám umrznutí, odstěhujte je z jezírka (např. lekníny), uložte do kbelíku s vodou a dejte někam do chladu.
 
Z jezírka musíte vyndat také veškerou techniku, protože by ji mrazy nenávratně zničily. Když už teplota vody nedosahuje 12 °C, což je hranice, pod kterou bakterie v jezírku nepracují, UV lampu, filtry i čerpadlo vysušte a uložte někam do sucha, kde nemrzne. Z hadic a potrubí vypusťte vodu.  V provozu ponechte jen vzduchovací zařízení, které přesuňte do mělčí části jezírka a umístěte ho pod hladinu. Teplejší voda bude tak zůstávat u dna jezírka, kde se pohybují přezimující ryby.
 
Během celé jezírkové sezóny, tedy i na podzim, provádějte kontrolu chemických parametrů vody. Ověříte tak hodnoty pH, alkalitu a tvrdost a v případě potřeby je upravte s pomocí k tomu určených přípravků.
 
Ryby by měli být před zimou v té nejlepší možné kondici. Při teplotách nad 15°C je doporučeno krmení denně, klesnou-li teploty na 10 – 15°C, dávejte jim potravu jen jednou týdne. Jakmile se dlouhodobě sníží teplota vody pod 10°C, krmivo jim přestaňte zcela dopřávat. Nemá-li jezírko dostatečnou hloubku, aby dokázalo rybám poskytnout bezpečné zázemí, přestěhujte je do akvária nebo jiné vhodné nádrže umístěné v domě.

Napsáno dne: 2018-11-05 70
Štítek: Zahrada

Související články

Vánoce se kvapem blíží,...

Nevíte, čím byste udělali radost Vašim blízkým?

Nepřehlédnutelný plevel, který se...

Díky jeho velkým listům ho nikde určitě nepřehlédnete.

Mšice kam se podíváš

Také vám letošní pěstitelské úspěchy kazí mšice?

Březen a duben je časem vhodným na ochranu rostlin

Pokud jste v teplých lednových dnech neošetřili broskvoně proti kadeřavosti, máte nyní poslední šanci.

Lednové zahradničení

V lednu již můžete začít s předpěstováním některých druhů zelenin a květin a předpěstovat si tak časnou sadbu,...

Když není konec ledna studený, únor to...

Necháme se překvapit, jestli tato pranostika vyjde, prozatím to vypadá, že letošní zima bude svými teplotami opět...

V zimě za oknem, v létě...

V domácnostech našich babiček takřka nechyběl, byl totiž uznávaným symbolem štěstí, lásky a věrnosti. U nás ho...

Doplňte zahradu o okrasné trávy, na pěstování jsou jednoduché

Aby zahrada vypadala dobře po celý rok, určitě na ně nezapomeňte, zejména jste-li teprve ve fázi budování zahrady.

Menu