×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zima je časem plánování, oživte stávající trvalkové výsadby ozdobnými travami (1)

Ozdobné trávy v trvalkových záhonech dokážou divy, jejich elegantní vzhled je působivý, dodají jim strukturu, dynamičnost, krásné jsou téměř po celý rok. Výběr druhů a odrůd rozmanitých barev i tvarů je obrovský. Mohou vytvářet působivá pozadí jiným rostlinám, doplňovat seskupení dřevin, skalky i vřesoviště, na malých plochách velké solitérní druhy dokonce nahradí keře.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Miscanthus sinensis původem pochází z Japonska, domovinou je pro ni i Taiwan a Čína. Zde bychom ji našli na pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. Ve své domovině kvete od srpna do října, v našich podmínkách některé kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statné trsy vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy jsou ploché až 2 cm široké. Je vyšlechtěno mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Vyhovuje jim plné slunce, a dobře propustná, ne příliš suchá půda. V rámci kultivaru se může lišit i mrazuvzdornost. Spolehlivá mrazuvzdornost se uvádí do -20°C, ale přesto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Jeho listy zdobí zahradu po celou zimu. Miscanthus ostříháme až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.
Výborně doplní trvalkové záhony, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo prériové či stepní výsadby.

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)

Pennisetum alopecuroides pochází ze slunných strání, luk a úhorů Japonska a východní Asie od Korei po Filipíny. V zemích původu dosahují rozkladité trsy obloukovitě se sklánějících listů výšky až 1 metr. Zahradní kultivary dochanu bývají zpravidla menšího vzrůstu. Listy dlouhé, leskle tmavě zelené se zdrsnělým okrajem, široké zhruba 1 cm, se na podzim barví do oranžových až červených tónů a přes zimu zůstávají pískově béžové. Tráva raší poměrně pozdě, až ve druhé polovině května. Na konci léta vyrůstají mezi listy či těsně nad nimi dlouze osinaté, válcovité klasy, které připomínají štětku na čištění láhví.
Dochan je mrazuvzdorný jen do zhruba -20°C, a tak může na některých místech vymrzat. Nesnáší zamokřené půdy, ve kterých přes zimu uhnívá. V suchém období přes léto naopak zálivku uvítá. Vyhovuje mu slunné stanoviště a dobře propustné, svěží půdy – při výsadbě můžeme přimíchat do zeminy písek pro vylehčení. Květenství se dají sušit (stříhat těsně po rozkvětu) a použít k dekoracím interiéru. Květenství, které neustřihneme, se na záhonech přes zimu rozpadá.
V zahradě dochan vynikne ve skupinách či pásech podél chodníků, vzrůstnější kultivary lze použít v menších zahradách i jako solitery.

"
Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se