×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Zkuste napsat hledaný produkt jinak
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zeleninová zahrada v červnu

Pokud jste vyseli semínka včas, bude pro vás měsíc červen doslova zeleninou žní. Můžete již začít sklízet ranou karotku, petržel s natí, rané košťáloviny, rané brambory, hrášek nebo mangold. Začínají zrát jahody, třešně a višně. Ke konci měsíce končíme se sklizní rebarbory (sklízíme do svátku sv. Jana), pak už obsahuje velké množství kyseliny šťavelové a není tak jemná.

V červnu také přichází čas na sklizeň léčivých rostlin a bylinek. Ostříháme-li aromatické bylinky více, rychle znovu obrazí. Jsou to třeba tymián, oregano, rozmarýn či levandule.

V tomto měsíci vysazujeme sadbu pozdních košťálovin, jako je růžičková kapusta a zelí a sadbu podzimního a zimního póru.

Vyséváme karotku, tuřín, černou ředkev, červenou řepu, vodnici, rané kedlubny. Pro druhou sklizeň můžeme vysít fazole. Pro průběžnou sklizeň lze vysít také různé druhy salátů.

Na záhon pak rovnou vyséváme kadeřávek, který je mrazuvzdorný a lze ho sklízet i v zimě.

Koncem měsíce vysazujeme již čínské zelí. Předpěstovat si můžeme čekanku hlávkovou salátovou, fenykl hlíznatý a brokolici. Sklízet pak budeme na podzim.

Zeleninové záhony udržujeme nezaplevelené, okopáváme je a přihnojujeme nejlépe hnojivy rozpustnými ve vodě. Okopáváním půdu zároveň provzdušňujeme. Je-li červen suchý, pak samozřejmě zavlažujeme.

Spoustu vody potřebují všechny košťáloviny, plodová a listová zelenina, celer a pór. Košťálovinám prospívá rosení, vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost. Proti houbovým chorobám chráníme okurky a rajčata, zvláště pokud je vlhké počasí. Postřik lze použít i proti plísni cibule.

Proti škůdcům jako jsou dřepčíci, mšice, květilky, housenky běláska a můry zelné a dalším ošetřujeme košťáloviny. Pomoci může i přikrytí zeleniny netkanou textilií.

Rajčata a papriky vyvazujeme k tyčkám, rychle rostou a mohli by se polámat. U klasických rajčat nezapomeneme vyštipovat postranní výhony, dokud jsou krátké. Rostliny by se totiž příliš vysilovaly tvorbou listů a z úrody by nebylo nic.

Pěstujeme-li rajčata divoká a keříčková, rostliny nevyštipujeme.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se