×
Hledat v našem blogu

Aby byly záhony barevné i v zimě, vysejte nyní okrasnou kapustu

Aby byly záhony barevné i v zimě, vysejte nyní okrasnou kapustu

Když letničky pozbývají svoji krásu a začnou podzimní chladna, může být okrasná kapusta nádherným doplňkem podzimních a zimních záhonů, truhlíků i vazeb. Právě teď je ideální čas na její předpěstování, vysazuje se totiž ve stejném termínu jako dvouletky.

Okrasné zelí čili kapusta je mimořádně dekorativní a vyžaduje minimální péči. Šlechtěna byla především pro krásu, ale stále zůstává jedlá, stejně jako její blízký příbuzný - kapusta a zelí, i když jsou její listy trochu tužší a má nahořklou chuť.

Poprvé byla vyšlechtěna pravděpodobně v Japonsku, kde je velmi populární okrasnou rostlinou, odtud také pochází většina odrůd a hybridů. Barevné variace jsou nejčastěji od bílé, smetanové, přes růžovou, nejrůznější odstíny karmínové, fialové, lososové, v různých kombinacích. Barva bývá nejvýraznější ve středu růžic a k okrajům slábne. Hlávka - otevřená růžice listů - připomíná pivoňku nebo velikou růži. Listy jsou hladké, lehce zkadeřené, střapaté nebo silně vykrajované.

Osivo vysejeme do misek, asi po měsíci rostlinky přesázíme do květináčků, můžeme si však ušetřit práci a do sadbovačů vysít semínka přímo. Na záhon sazeničky přesazujeme nejdéle do poloviny srpna, aby stihly dostatečně vyrůst a zesílit do příchodu prvních mrazíků. Rostlinky dorůstají velikosti podle prostoru, který má jejich kořenový systém k dispozici (odrůda, která na záhonu dosáhne průměru růžice 80 cm, vyroste v truhlíku do průměru pouze 20 cm). Rostliny sázíme do sponu 30x30 cm. Péči věnujeme také ochraně před savým a žravým hmyzem. Proti náletu škůdců můžeme rostliny ochránit přikrytím bílou netkanou textilií.

Nepřehánějte to s hnojením - nadměrné hnojení a vysoké teploty zpomalují rychlost a intenzitu vybarvování. Rostliny mají raději chudší zeminu, stále mírně vlhkou, na polostinném stanovišti. Na plném slunci rostliny dříve odcházejí - hlávka zhnědne a rozpadne se. Nízké teploty podporují tvorbu barviv. Růžice okrasných kapust se tedy vybarvují až při poklesu nočních teplot k ""nule"". Jestliže nebudou dlouhodobě mrazy pod minus 10°C, vydrží až do květu prvních cibulovin.

Okrasnou kapustu či zelí lze kombinovat například s kvetoucími vřesy nebo drobnokvětými chryzantémami.

Mezi osvědčené skupiny odrůd patří např. Pigeon F1 (rostliny jsou kompaktní, nízké s lehce zvlněným okrajem listů). Skupina Peacock F1 má listy pilovitě stříhané. Odrůdy Crane F1 a Sunset F1 vytvářejí až 80 cm dlouhý stonek (košťál), na jehož vrcholu je menší růžice zbarvených listů, jsou tedy vhodné do vazeb.

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se