×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Růže není rostlinou na rok – jak na výsadbu, aby se královnám květin v zahradě dařilo? (1.)

Růže je nekorunovanou královnou květin a je asi nejšlechtěnějším druhem vůbec. Protože není růže jako růže, musíme pečlivě vybírat ještě před výsadbou, může se totiž stát, že třímetrový keř nebo pětimetrová liána začnou brzy překážet. Při vlastní výsadbě můžete také udělat chyby, které se budou později těžko napravovat. Růže přitom při dobrých podmínkách vydrží na jednom místě i desítky let. Jak na výsadbu, aby růže prospívali a dělali Vám radost svými květy?

Pnoucí růže (též popínavé, kletter, rambler, climber, PN, KL)
Pnoucí růže potřebují oporu. K opoře budeme výhony pravidelně vyvazovat, jinak se vylomí. Na konstrukci stačí příčky umístit 50 cm od sebe. Vysazení a vyvazování k jediné tyči je řešení z nouze a nedoporučujeme ho. Nezapomeňte se informovat na skutečnou výšku růží, některé odrůdy označované jako pnoucí (zejména z reklamních důvodů) sotva kdy překonají dva metry, jiné snadno přesáhnou výšku prvního poschodí. Jestliže je konstrukce pro růže umístěna u domu, vysadíme rostliny alespoň půl metru od stěny (v těsné blízkosti budovy bývá sucho a dál pak zase pruh, kam zakapává). Počítejte s tím, že opravdu vodorovně porostou jen pnoucí růže se slabými výhony.

Sadové růže (jinak také parkové, strauch, S, SA, STR)
Řadíme sem odrůdy minimálně 120 cm vysoké, vzpřímeně rostoucí nebo jen mírně převislé. Pravidlem při výsadbě je dodržet alespoň metrovou vzdálenost mezi sazenicemi. Krásně vypadají i jednotlivě rostoucí růže v trávníku nebo vysazené do trojúhelníku po třech.

Půdopokryvné (pokryvné, bodendecker, PK) a miniaturní růže (skalkové, trpasličí, pokojové, zwerg, MI, MIN)
Úkolem půdopokryvných růží je zakrýt prostor a nepustit tam plevel - čím hustěji je vysázíme, tím rychleji se to podaří. Dodržíme však vzdálenost 40 cm, jinak porost bude prosychat. Miniaturní růže jsou nejvýše 50 cm vysoké, vzpřímeně rostoucí keříky. Sázíme je 30 cm od sebe, lze i v menších skupinkách.

"
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se