1
×
Hledat v našem blogu

Z oregana připravíte koupel, čaj i med, posiluje nervy a rozveseluje mysl

Oregano neboli dobromysl obecná je příbuzná majoránky, má však jemnější vůni. Používá se jako koření i jako léčivka, která posiluje nervy, zlepšuje náladu, dokáže navodit optimistickou atmosféru, pomáhá trávení a léčí kašel.

Origanum vulgare je vytrvalá keříčkovitá bylina s malými zelenými lístky, dorůstající do výšky až 60 cm. Kvete zhruba od července do září krásnými růžovými až fialovými květy a je významnou medonosnou rostlinou vyhledávanou včelami, čmeláky i motýly. Jde o výrazně aromatickou rostlinu s mírně nahořklou chutí.

Oregano poroste dobře na zahradě v záhonu, ale hodí se také pro pěstování v nádobách. Má rádo suché, před větrem chráněné stanoviště s přímým sluncem, chceme-li mít totiž velmi silnou léčivku a chutné koření, měli bychom ho pěstovat na nejteplejším a nejslunečnějším místě zahrady či balkonu. Rostlinám vyhovuje lehká, dobře propustná půda, která by neměla obsahovat příliš živin. Nemá rádo ani přílišné zalévání, ani hnojení. Můžeme vysévat přímo semínka, ale musíte počítat s delší dobou klíčení. Lepší je ze semínek předpěstovat sazeničky nebo rostliny zakoupit předpěstované – osivo vyséváme v březnu do výsevních misek. Vzešlé sazeničky vysazujeme ven v květnu až červnu do sponu 50 x 40–50 cm. Dobromysl se hodně rozrůstá, pozor na to. Množit ji lze dělením trsů vzrostlých rostlin. Před zimou rostlinu seřežeme na výšku 5–7 cm a jelikož je poměrně choulostivá na mráz, přihrneme ji zeminou, můžeme překrýt i chvojím nebo listím.

Nejlépe při krásném, slunečném počasí v červenci a srpnu se sbírá kvetoucí nať, doporučuje se sběr krátce před rozkvětem. Nať za plného slunce obsahuje maximum silic! Sušíme ji ve svazečcích ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C, správně usušená dobromysl je tmavozelená, voní příjemně a chutná hořce kořenně, na jazyku zanechává stahující pocit.

Obsahuje silice (thymol a karvakrol), dále třísloviny a hořčiny a éterické oleje. Látky obsažené v rostlině působí blahodárně na psychiku, jako antidepresivum – uklidňuje a zlepšuje náladu, má protizánětlivé, detoxikační a dezinfekční účinky, je účinným přírodním antibiotikem, uvolňuje svalové křeče, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při nechutenství a zažívacích potížích, tlumí křečovité břišní bolesti, podporuje činnost jater a zlepšuje střevní peristaltiku. Uplatní se při chorobách z nachlazení (zánět průdušek, zahlenění, rýma, dráždivý kašel). Zevně ji užijeme jako protizánětlivé kloktadlo, k inhalacím (při rýmě, ale také při stresu, nervozitě, melancholii, splínu, trudnomyslnosti a depresi), do zklidňujících koupelí. Lze použít na obklady na špatně se hojící rány, otoky nebo bolestivé klouby a svaly. 

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Minimum jsou tři znaky.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se