×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Zkuste napsat hledaný produkt jinak
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Hvězdník není amarylis

Hvězdník Hippeastrum, patří do skupiny Amaryllidaceae, proto je také často nazýván amarylis. Jedná se však o dva různé druhy, které se díky podobnosti květů zaměňují. Amarylis Amarylis belladona pochází z jižní Afriky a kvete čistě růžovými květy. Trubky jeho květů jsou užší a cípatější. Hvězdník pochází z Jižní Ameriky (Mexiko, Peru, Brazílie) a má specifické požadavky na půdu, stanoviště i na způsob pěstování. Jeho mohutné květy rostou na dlouhých stoncích po dvou až pěti. Nejčastěji se vyskytují v bílé, červené, růžové nebo oranžové barvě. Mnohé druhy jsou i dvoubarevné.

Cibuli vysadíme do květináče, který je jen o něco větší než je průměr cibule. Na dno nasypeme drenáž a na ni propustný substrát s přídavkem písku. Cibule musí být z jedné třetiny nad povrchem zeminy. Rostlinu poté umístíme na světlý okenní parapet a mírně zalijeme, teplotu udržujeme okolo 22–25 °C. Jakmile stvol vyraší několik centimetrů, začneme s pravidelnou zálivkou, kterou dodržujeme po celou dobu kvetení. Rostlině můžeme poskytnout oporu, velké květy bývají těžké a rostlina by se mohla vyvrátit. Květ vydrží déle, přeneseme–li rostlinu do chladnější místnosti. Nejčastěji kvete od ledna do dubna.

Každý týden přihnojujeme minerálním hnojivem s přídavkem draslíku, aby cibule dosáhly co největšího přírůstku. Aby hvězdníky pravidelně vykvétaly, v zimě nebo časně na jaře, vyžadují dodržování období sucha. Po odkvětu odřízneme stvol a velmi mírně zaléváme. Přes léto rostlinám prospívá letnění, cibule zesílí a rostliny budou odolnější.

V září zálivku zcela ukončíme, zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Pokud stvol není zcela suchý, uřízneme jej asi 3 cm nad cibulí. Cibuli uložíme při teplotě 15 °C na suchém místě. Asi po třech měsících, v momentě, kdy se na vrcholu cibule objeví nové poupě, cibuli vyjmeme, zbavíme starých kořenů a zasadíme do čerstvého substrátu. A všechno začíná od začátku.

Důležité je nespěchat se zálivkou a dodržet období klidu.

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se