×
Hledat v našem blogu

Narcisy jsou na pěstování nenáročné, na výsadbu je nyní ta pravá chvíle

Tyto krásky s příjemnou vůní můžete pěstovat v desítkách rozmanitých odrůd. Liší se výškou, velikostí, tvarem, počtem i barvou květů, ale také dobou kvetení.

Do rodu Narcissus patří asi 40 botanických druhů, které pocházejí hlavně z oblasti Středozemního moře. Díky křížení, které je známo už od poloviny 15. století, dnes existuje více než 10 000 odrůd, které byly vyšlechtěny především v Anglii a v Holandsku.

Trávovité listy narcisů raší na jaře velmi brzy, zatahují pak až v červnu. Květy vyrůstají na konci stvolu většinou jednotlivě. Některé odrůdy mají květy dvoubarevné, některé jsou dokonce plnokvěté s velikostí květů od 2 do 8 cm. Narcisy kvetou od března (ty časnější) až do května (pozdnější odrůdy). Na jednom stanovišti je můžeme ponechat více let. Pozor! Narcisy jsou jedovaté!

Menší druhy se hodí do skalek, podobně jako drobnokvěté tulipány, sázet je můžeme do trvalkových záhonů, které na jaře svou svěží barvou oživí, jsou ideální i pro slunné předzahrádky. Nejvíce vyniknou ve skupinkách, barevně se pěkně doplňují s tulipány a modřenci.

Narcisy sázíme do humózních, na živiny bohatých půd. Nesnášejí hnojení čerstvým hnojem, použít můžeme jen dobře uleželý chlévský hnůj nebo vyzrálý kompost. Při výsadbě využijeme sazeč cibulovin, kterým snadno odstraníme sloupeček zeminy, cibuli zasadíme a zeminu zase vrátíme – narcisy sázíme do hloubky 15 až 20 cm, menší cibule mělčeji, vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi by měla být asi 15 cm, aby rostlina měla dostatek životního prostoru. Menší cibule lze dávat samozřejmě i blíže. Pod cibulí by měla být půda kyprá, pokud by se cibule snažila protlačit kořínky do tvrdé zeminy a nedařilo by se jí to, postupně by se tlačila vzhůru. Rostlinám odstraníme po odkvětu květy, aby se cibule zbytečně nevysilovala tvorbou semen, listy odstraníme později, až když seschnou a vrátí svou sílu do cibule. Aby odumírající listy na záhonu nerušily, je vhodná kombinace narcisů s později rašícími trvalkami, které mají větší listy, jež pak nevzhledné narcisy zakryjí. Narcisy jsou mrazuvzdorné. Některé druhy však mohou být choulostivější, v tom případě postačí, když je přikryjeme na zimu chvojím.

POZOR - narcisy patří mezi jedovaté rostliny (nejvíce jedovatých látek je obsaženo v cibulích, avšak ani květy nenechte dětem ochutnávat)!

"

Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se